Çiğ fındığın faydaları cilt sağlığına iyi geliyor!

Çiğ fındığın faydaları neler? Vücut sağlığı için oldukça önemli bir lif kaynağı olan çiğ fındığın bilinmeyen faydalarını sizler için araştırdık.

Çiğ fındığın faydaları cilt sağlığına iyi geliyor!

Karadeniz Bölgesi'nin gelir kaynakları arasında yer alan fındığın çiğ halinin faydalarına inanamayacaksınız. Vücut ve cilt sağlığı açısından oldukça faydalı olan fındık vücuttaki yağların atılmasını sağlamasından tutun da günde bir avuç yenmesi halinde vücuttaki enerjinin yüzde yüzünü karşılamasına kadar pek çok konuda fayda sağlamaktadır. Biz de elmaelma.com olara çiğ fındığın bilinmeyen faydalarını sizler için araştırdık. Peki çiğ fındığın faydaları neler? İşte tüm merak edilenler! 

GÜNLÜK ENERJİNİN YÜZDE 100'ÜNÜ KARŞILIYOR 

Fındık içerisinde doymamış yağ asitleri, fito kimyasallar, lif, E vitaminleri, magnezyum, potasyum gibi mineraller barındıran bir besindir. Doğada pek çok çeşidi bulunan fındığın sağlık açısından pekçok yararı bulunmaktadır. Özellikle günde bir avuç çiğ olarak tüketilen fındık vücudun ihtiyacı olan enerjinin yüzde 100'ünü karşılamaktadır. 

CİLT SAĞLIĞINA İYİ GELİYOR 

Fındık cilt ve sindirim sistemi içinde oldukça faydalı olan bir besinidir. Damar tıkanmasını önleyen bu mucizevi besinin kalp kirizi riskini de azalttığı ortaya çıkmıştır. 

B6 VİTAMİNİ BAKIMINDAN OLDUKÇA ZENGİNDİR 

Çiğ fındık B6 vitamini bakımından oldukça zengindir. Beyindeki sinirleri harekete geçirmeye yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra depresyon, stres gibi rahatsızlıkların yaşanmasını da önlemeye yardımcı olmaktadır. 

VÜCUTTAKİ YAĞLARIN ATILMASINI SAĞLAMAKTADIR 

Çiğ fındık yüksek oranda doymamış yağa sahiptir. Bu da bir avuç tüketildiğinde uzun süre kişinin tok kalmasına yardımcı olur. Aynı zamanda vücuttaki yağlarında atılmasını sağlamaktadır. 

KAN ŞEKERİNİ DENGELİYOR 

Çiğ fındık bağırsakların daha iyi bir şekilde çalışmasına da yardımcı olur. Böylece ishal ve kabızlık gibi yaşam kalitesini düşüren rahatsızlıklarda mücadele etmeye yardımcı olur. Bunun yanı sıra kan şekerini de dengeleyerek diyabet riskini ortadan kaldırır. 

 

Yorumlar