Kurban Bayramı'nda doğru beslenmenin kuralları!

Bayram süresince tüketilen ağır besinler, fazla et tüketimi sağlığımızı kötü etkiliyor. Peki Bayram'da nelere dikkat etmeliyiz? İşte sizler için yanıtı...

Kurban Bayramı'nda doğru beslenmenin kuralları!

Kurban Bayramı'nda tüketilen ağır besinler et, hamur işi, tatlı sağlığımızı etkiliyor. Kesilen kurban sonrası tüm aile sofranın başında buluşur birbirinden lezzetli yemekler yapılır fakat bu yemekler sonrasında ciddi sorunlar yaşamanıza neden olabilir. Özellikle kurban kesiminin hemen sonrasında yenilen kavurma ile bayram boyunca aşırı tüketilen et, sindirim ve kalp-damar sistemi başta olmak üzere genel sağlık durumunu olumsuz etkiliyor. Kurban bayramında; sağlıklı beslenmenin temel prensiplerine, yiyecek seçimine, porsiyon kontrolüne ve besin gruplarının dengeli dağılmasına herkes dikkat etmelidir. İşte Kurban Bayramı'nda doğru beslenmenin kuralları...

Kurban eti nasıl tüketilmeli?

Etler sindirimi zor besinlerdir. Normal bir etin sindirimi 4 saat sürerken, taze kesilmiş etin sindirimi 8 saatte olur. Bekletildikten sonra tüketilen etin lezzeti ve pişirimi de daha iyi olur birkaç gün beklettikten sonra tüketilmesi daha sağlıklıdır.

Nasıl pişirmeliyiz?

Kurban Bayramı'nda, pişirme yöntemleri çok önemlidir. Etler pişirilirken haşlama ve ızgara gibi yöntemler tercih edilmeli, kızartmalardan uzak durulmalıdır. Çok yüksek ısıda, uzun süre pişirme ve kızartma yöntemi çeşitli "kanserojen maddelerin" oluşumuna neden olabileceği için tercih edilmemelidir. Etlerin tek başına değil de sebzelerle birlikte pişirilmesi veya tüketilmesi, besin çeşitliliğinin sağlanması daha iyidir.  

Tatlı tüketimine dikkat!

Bayramda her ziyaret ettiğimiz her yerde önümüze mutlaka tatlı gelir. Fakat tatlı dozunu kaçırmamalıyız. Misafirliklerde şerbetli tatlıların günde bir kez ile sınırlandırılması gerekmektedir. Bunun yerine sütlü ya da meyveli tatlılar tercih edilmelidir.
Yorumlar