Dutun faydaları mide ve bağırsak hastalıklarına iyi geliyor!

Dutun faydaları neler? Mide ve bağırsak rahatsızlıklarını yok eden dutun bilinmeyen faydalarını sizler için araştırdık. İşte kara ve beyaz dutun faydaları!

Dutun faydaları mide ve bağırsak hastalıklarına iyi geliyor!

Yaz aylarının sevilen meyvelerinden biri olan dut artık yavaş yavaş tezgahlarda yerini almaya başladı. Vitamin ve mineral  bakımından oldukça zengin olan bu enfes meyvenin insan sağlığına ne kadar faydalı olduğunu duymuş muydunuz? Mide ve bağırsak rahatsızlıklarını önlemesinden tutun da kansızlığa kadar pek çok konuda fayda sağlayan dutun bilinmeyen yararlarını Prof. Dr. Turan Karadeniz'den öğrendik. 

ANTİBİYOTİK ÖZELLİĞİ TAŞIYOR! 

Prof. Dr. Turan Karadeniz, dutun vitamin ve mineral değerinin yüksek olduğunu, bağışıklık sistemini güçlendirdiğini aynı zamanda kansızlığa ve böbreklere iyi geldiğini söyleyerek kara ve beyaz olmak üzere iki çeşidi bulunan dutun antibiyotik özelliği taşıdığını da belirtti. Dut bunun yanı sıra ağız ve diş sağlığına da oldukça faydalıdır. 

İDRAR SÖKTÜRMEYE YARDIMCI OLMAKTADIR 

 Beyaz dutun meyveleri tatlı olup yenir ve C vitamini içerir. Dut meyvesi, dut pekmezi, dut hoşafı ve reçeli kalp zayıflığının tedavisinde, mide ve bağırsak hastalığının tedavisinde son derece faydalıdır.Dutun beyazı kaynatılıp içildiğinde idrar söktürmeye yardımcı olmaktadır. Kişinin yorgun hissetmesine neden olan engelleri kaldırır ve kişiye enerji verir. 

YAŞLANMAYI GECİKTİRİYOR 

Dut aynı zamanda cildin elastikiyetini kaybederek yaşlanmasına neden olmasını da geciktiriyor. Taze ve diri kalmasını sağlıyor. Karadeniz, siyah dutun faydalarının daha çok olduğunu şu sözleriyle belirtiyor: Siyah dut kan yapar, böbreklerin yağını besler, boğaz şişkinliğine, çiçek ve kızamık hastalıklarına şifalı gelir. Mideyi ve bağırsakları güçlendirir, idrar söktürücü etki yapar. Siyah dut suyu ile yapılan gargara ağız içi iltihaplarına, diş eti iltihaplarına, diş eti şişmesine, bademcik iltihaplarına ve boğaz ağrılarına iyi gelir. Ağız içi yaralarının (aft) iyileşmesi için ekşi dut çiğnenir."

 

 

Yorumlar