Kamkatın faydaları vücuttaki pis kanı temizliyor!

Kamkat nedir? Kamkatın faydaları neler? İşte çoğunlukla Doğu Asya'da yetiştirilen, ülkemizde de yeni yeni popülerleşen bu meyvenin bilinmeyen faydaları!

Kamkatın faydaları vücuttaki pis kanı temizliyor!

Kamkat meyvesinin ne olduğunu biliyor musunuz? Bir diğer ismi kumkuat olan bu meyvenin içerisinde pek çok  vitamin ve mineral bulunmaktadır. C vitamini bakımından zengin olan bu meyve bağışıklığı güçlendirmesinden tutun da vücuttaki pis kanın temizlenmesine kadar pek çok konuda fayda sağlamaktadır. Ana vatanı Doğu Asya olan bu meyve son zamanlarda ülkemizde de popüler olmaya başladı. Peki kamkatın faydaları nelerdir? İşte çok bilinmeyen bu sağlık deposu meyveninin bilinmeyen faydaları sizler için hazırladık. 

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİYOR 

Turunçgiler ailesinin en lezzetli meyvelerinden biridir. İçerisinde bol miktarda C vitamini barındıran kamkat bu özelliği sayesinde bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir.

KANIN TEMİZLENMESİNE YARDIMCI OLUYOR 

Kamkat meyvesi vücuttaki pis kanın temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Özellikle damar sertliği ve tıkanıklığını önlemedeki etkisi oldukça fazladır. 

SİVİLCE VE AKNE GİBİ PROBLEMLERİ GİDERİYOR 

Kamkat meyvesi yalnızca sağlık için faydalı değil. Cilt sağlığı için de oldukça faydalı olan bu meyve sivilce ve akne gibi problemlerin giderilmesine yardımcı olmaktadır. Yüzdeki tüm problemlerin iyileşmesine yardımcı olan kamkat meyvesi cildinizin daha pürüzsüz ve sağlıklı görünmesi içinde oldukça faydalıdır. 

KRONİK HASTALIKLARI ÖNLEMEYE YARDIMCI OLUR 

Kamkat  antioksidanlardan zengin bir meyve olduğundan dolayı, oksidatif stresi ve kronik hastalıkları önlemede yardımcı olabilmektedir. Mide bulantısı önlenmesine iyi gelmektedir.

NASIL YENİR? 

Kamkat meyvesi kabuğu ve çekirdeğiyle yenilen bir meyvedir. Ekşi ve acı bir tada sahiptir. Bu nedenle isteğe göre çekirdekileri çıkartılarakta tüketilebilir. Kabuğunun soyulması zor olduğundan kabuğunu yemek istemeyen bir kişi, meyvenin ucunu keserek suyunu emebilir. Bunun yanı sıra bu meyveyi salataya ekleyebilir ya da turşusunu kurabilirsiniz. 

Yorumlar