Histerik kişilik bozukluğu nedir ani kararlar alıyorsanız...

Histerik kişilik bozukluğu nedir? Kişilik bozuklukları arasında en sık rastlanan kişilik bozukluğu olan Histerik bozukluk hakkında tüm merak edilenler!

Histerik kişilik bozukluğu nedir ani kararlar alıyorsanız...

Histerik kişilik bozukluğu nedir? Histerik kişilik bozukluğu, kişilik bozuklukları arasında en çok rastlanan psikolojik rahatsızlıktır. Bu rahatsızlık hakkında tüm merak edilenleri sizler için derledik. Histeri kişilik bozukluğu nedir? Belirtileri nelerdir? Nasıl tedavi edilmelidir? İşte tüm merak edilenlerler! 

DEĞERSİZLİK VE REDDEDİLME DUYGUSUNU YOĞUN YAŞARLAR 

Histerik kişilik bozukluğu, Amerikan Psikiyatri Birliği tarafından genellikle yetişkinliğin ilk dönemlerinde başlayan, aşırı duygusallık ve dikkat çekmek, çevresi tarafından onay arama ihtiyacının yüksekliği ile kendini belli eden kişilik bozukluğu olarak tanımlanmıştır. Bu kişiler iletişim kurmakta zorlanırlar ve sürekli ilgi odağı olmak isterler. Değersizlik ve reddedilme duygusunu yoğun bir şekilde yaşarlar. 

ANİ KARARLAR ALIYORSANIZ DİKKAT! 

Histerik kişilik bozukluğu tanısı koyulabilmesi için sizin için sıralanan faktörlerden en az 5'inin olması gerekiyor. Aşırı ilgi görme, dikkatleri üzerine çekme isteği. Olayları olduğundan daha abartılı bir şekilde yaşayan ve dramatize etme.Teşhirci davranış. Eleştiri veya onaylanmamaya karşı aşırı duygusallık. Kişiliğinden gurur duyma, değişime karşı isteksizlik ve herhangi bir değişimi tehdit olarak algılama. Uygunsuz şekilde kışkırtıcı davranış veya görünüm sergilemek. İlgi merkezi olma ihtiyacı. Ani kararlar almak.

HİSTERİK KİŞİLİK BOZUKLUĞU OLANLARA  EMPATİK DAVRANMAYIN

Çevrenizde histerik kişilik bozukluğu yaşayan kişilere nasıl davranmanız gerekiği konusunda uzmanlar uyarıyor. Eğer karşınızdaki kişi eşiniz veya yakınınızsa, paranoid özellikleriniz varsa ve kıskançsanız ondan uzak durun. Fazla empatik davranmayın, duygusal gösterileri sizi yorabilir. Eğer bu kişi eşiniz ise flörtöz özellikleri sizi aldatacağı anlamına gelmeyebilir.

Yorumlar