Kış depresyonu neden olur fazla dijital yaşam yalnızlaştırıyor!

Kış mevsimi günlerin kısalması soğuk hava ve gecelerin uzamasıyla melatonin hormonun daha az salgınlanmasına neden oluyor. Diğer bir etkeni ise dijital yaşam!

Kış depresyonu neden olur fazla dijital yaşam yalnızlaştırıyor!

Kış ayları yaz aylarına oranla kasvetli ve soğuk havaların psikoloji üzerinde oldukça etkili olması ve bir çok etkene bağlı olarak depresyonu tetiklediği görülmektedir. Kış mevsiminin beyindeki hormonlar üzerinde etkin rol oynaması, dijitale yoğunlaşma kişiyi yalnızlaştırmakla beraber depresyonu tetiklemektedir. ''Depresyon hırkası diye bir şey var'' diyen Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Mahir Yeşildal,  elmaelma.com okurları için kış depresyonu ve depresyon hastalığı hakkında dikkat edilmesi gereken önemli açıklamalarda bulundu!

DİJİTAL YAŞAM YALNIZLAŞTIRIYOR!

Yeşildal, “Kış depresyonunu, mevcut teknolojinin dijital insanı yalnızlaştırması nedeniyle geçmiş senelere göre çok daha yoğun, çok daha ağır ve çok daha can sıkıcı şekilde yaşıyoruz” diyerek, sözlerine şu şekilde devam etti,

“Dijital yalnızlık, tam da kış depresyonunun sevdiği bir şey. Şekerlemelerin, baklavaların, böreklerin en çok sevdiği şey, kişinin yalnız olması. Bunlar hep depresyonla bağlantılı.

Kış mevsiminde alınan kilolar, yaz depresyonuna davetiye çıkarıyor!

Kış depresyonu yeme alışkanlıklarına çok fazla etki ediyor. Kişi uyku miktarını artırıyor ve sürekli karbonhidrat tüketmeye başlıyor. Kış bitiyor, yaz geliyor; fakat kilolar kalıyor. Bu kez de yaz depresyonunu tetiklemiş oluyor”

DEPRESYON HIRKASINA DİKKAT!

Kış mevsimi, beyindeki hormonlar üzerinde rol oynuyor. Kısalan günler ve soğuk hava, sosyal aktivitelerde kısıtlamalara sebep olurken, uyku ve yeme alışkanlıklarını da büyük oranda etkiliyor. Mevcut teknolojinin kişileri yalnızlaştırmasıyla kış depresyonunun çok daha yoğun şekilde yaşandığını belirten uzmanlar, bu süreçte alınan kiloların, yaz depresyonunu tetiklediğine dikkat çekiyor.

“Ruhsal durumumuz izlediğimiz filmleri de dinlediğimiz şarkıları da okuduğumuz kitapları da belirliyor” diyen Uzm. Dr. Mahir Yeşildal, “’Depresyon hırkası’ diye bir şey var. Ama ‘depresyon bikinisi, depresyon şortu, depresyon yeleği’ gibi şeyler yok. Gerçekten de kışın depresyon dünyada ve Türkiye’de bir başka yaşanıyor” dedi.

BİR DİĞER ETKEN GÜNLERİN KISALMASI!

Kış depresyonunun en önemli nedenlerinden birinin günlerin kısalması olduğunu ifade eden Yeşildal, “Günler kısalınca, iki temel şey oluyor. Bir; öncelikle beyin, alışmış olduğu gün ışığına daha az maruz kalıyor ve melatonin denen hormon, daha az salgılanıyor. Bu hormon, uyku-uyanıklık dengesini belirliyor. Serotonin denilen hormonun miktarında değişiklikler oluyor, iştah artıyor. İkinci sebebi de günlerin kısalması, bizim sosyal hayatımızı bir yönü ile kısıtlayan bir şey. Çünkü hava soğuk ve geceler çok uzun.

Yazın deniz var, plaj var, gece dışarı çıkabiliyorsunuz, sahilde yürüyüş yapabiliyorsunuz, bir kafeye gidebiliyorsunuz; ama kışın bunlar hava şartları nedeni ile çok mümkün olmuyor. Bu, ister istemez fiziksel hareketliliğimizi de kısıtlıyor” şeklinde konuştu.

BİR ŞEYE ÜZÜLMEKLE DEPRESYONU BİRBİRİNE KARIŞTIRMAYIN!

Depresyonla hüznün birbirine karıştırılmaması gerekmektedir. Bir şeye o gün üzgün olmak, depresyona girmek değil. Depresyon; en az 2 hafta süren, kişinin hayattan zevk almadığı, hiçbir şey yapmak istemediği, normal günlük yaşantısına devam edemediği; örneğin ev hanımıysa işlerini yapamadığı, bir memursa işe gitmekte zorlandığı ya da gitmek istemediği ve uyku iştah gibi vücutla ilgili davranışlarında da değişikliklerin olduğu bir beyin hastalığı.

‘Depresyondayım’ tabirini toplumda çok sık görüyoruz; ama o ‘Depresyondayım’ diyenlerin çoğu aslında bizim söylediğimiz klasik anlamda bir depresyonda değiller. Onlar hüzünlüler. Hüzünlü olmak da başlı başına bir hastalık değil!

kış depresyonu neden olur

TIBBİ BİR PSİKOLOJİK YAKLAŞIM!

Depresyonu normal hüzünden ayırıp, bir beyin hastalığı olarak ele almak gerekiyor” diyen Yeşildal, sözlerini şöyle tamamladı:

 Kişinin kendi elinde olmayan, kendi özgür iradesi ile seçmediği bir hastalıktan söz ediyoruz. Eğer ortada bir hastalık varsa, bir hasta varsa mutlaka bir tıbbi ve psikolojik yaklaşımın doğru olacağı ortada.

Yorumlar