Ne sıklıkla ‘ben’ dersiniz?

‘Ben’ sözcüğünü kullanma sıklığınız sizin hakkınızda çık şey anlatıyor. Daha önce ne sıklıkla ‘ben’ dediğinizi hiç düşünmüş müydünüz?

Ne sıklıkla ‘ben’ dersiniz?

Sürekli kendinden bahsedenlerin özgüveni yüksek kişiler olduğu düşünülse de , Teksas Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma bu genel inanışın aksini kanıtlıyor. Aslında bu sürekli ‘ben’ diyen kişiler, kendilerine pek güvenmiyor ve bilinçaltlarında kendilerini konuştukları kişiden daha aşşağıda görüyorlar.Yüksek statüdeki kişiler olaylara daha geniş açıyla bakarken, alçak statüdeki kişiler durumu kendilerine indirgiyor.

Elbette ‘ben’ sözcüğünün verdiği mesajı tek bir şeyle sınırlandıramayız çünkü kullanım alanına göre verdiği mesajlar da değişebiliyor. Kendini övme ya da ön plana çıkarma amaçlı  kullanılan ‘ben’ ile duyguları ifade etmek için kullanılan ‘ben’ sözcüğü farklılık gösteriyor.

‘Ben’ sözcüğünün gücü sandığınızdan çok daha fazla. Bu sözcüğün bir konuşmadaki algıya yön verebilecek bir gücü var. Bazı özel durumlarda daha sık kullanılması da önerebiliyor. Özellikle çocuklarla iletişim kurarken veya problemli evliliklerde evlilik danışmanları tarafından önerilebiliyor.

Karşıdakini suçlamadan ve kırmadan konuşmak istendiğinde, duyguları ifade etmek adına ‘ben’ ile başlayan cümleler seçmek iyi bir iletişime anahtar diyebiliriz. Örnek vermek gerekirse; ‘ Sen beni üzdün’ cümlesi karşıdaki kişiyi savunmaya iterken, ‘Ben çok üzüldüm’ gibi bir cümle karşıdakinin sizin duygularınızı anlamasına yardımcı olabiliyor.

 

Yorumlar