Cinsellikte yapılan hatalar neler penis vajina birlikteliğine odaklanmayın!

Partnerinizle cinsel yaşantınızda bazı sorunlar yaşıyorsanız bilgi eksikliğinden kaynaklı 4 temelden oluşan hataları yapıyor olabilirsiniz!

Cinsellikte yapılan hatalar neler penis vajina birlikteliğine odaklanmayın!

Partnerinizle cinsel bazı işlerin ters gittiğini düşünüyorsanız bazı şeyleri yanlış yapıyor olabilirsiniz. Yeterli düzeyde haz alamıyor ve sürekli olarak sorun yaşıyorsanız yeterli düzeyde bilgi eksikliğine bağlı olarak 4 temel hatayı yapıyor olabilirsiniz. Psikoterapist Dr. A. Cem KEÇE, çiftlerin cinsel yaşantısında sık sık sorun yaşadığı ve yanlış bildiği o hataları açıkladı...

Çiftlerin sıklıkla şikayetçi olduğu durumlardan biri de cinsel uyumsuzluğun öne sürülmesidir. Cinsellikten yeterli hazzı alamayıp bunu 'Ten uyuşmazlığı'nın öne sürülmesi ile anlamlandırılmaktadır. Çiftler bu durumda karşılıklı olarak tatmin olamaması durumunda kaygıya düşmektedir.

PENİS-VAJİNA İLİŞKİSİNE ODAKLI KALMAK

Sevişmek söz konusu olduğunda kadın, erkeğe büyük bir aşk duyar. Şehvete bulanmış bir sevgi ve dayanılmaz bir arzu doruktadır. Çünkü erkek seviştiğine göre, o kadına değer veriyordur, onu seviyordur, onu arzuluyordur. Bu nedenle de kadın çok özel ve değerlidir, sevilmeye layıktır, bir arzu nesnesidir... Ayrıca kadınlar için sevişmek sadece bedensel doyuma ulaşmak ve boşalmak değildir. Aynı zamanda iki insanın birbirlerinin duygusal ve ruhsal doyuma ulaşmaları için çaba harcamalarıdır. Sevgilerinin bir ifadesidir. Sevişmede çift bir şeyler verdiği ve bir şeyler aldığı duygusunu hisseder.

Hatta çoğu zaman nasıl, ne zaman ve kimin önce boşaldığı veya orgazma ulaştığı önemsizdir. Çünkü sevişmek bütünüyle bedensel bir aktivite değil aynı zamanda ruhsal ve duygusal bir eylemdir. Bu nedenle seks yapmak illa ki birleşmek değildir. Çift, penis-vajina birlikteliğine geçmeden de büyük oranda haz alıp haz verebilir.

CİNSELLİK SONRADAN ÖĞRENİLEN BİR ŞEY!

Cinsellik her ne kadar iç güdülere dayandırılsa da sevişme ve seks sonradan öğrenilen bir olgudur. Doğum anından itibaren cinsellik algısının açık olması ergenlik döneminde aktifleşmeye başlaması ve devamında ilerlemesiyle tecrübe edinilmektedir.

SEKSE HAZIRLAYAN EN ÖNEMLİ ADIM OLAN 'ÖNSEVİŞME'NİN KISA TUTULMASI!

Genellikle önsevişmenin ve aşk oyunlarının kadınlar tarafından bir ‘ihtiyaç’, erkekler tarafından bir ‘görev’ veya ‘angarya’ olarak görüldüğü düşünülür. Hal bu ki erkeklerin de sekse hazırlanmak ve daha çok zevk alabilmek için en az kadınlar kadar önsevişmeye ve aşk oyunlarına ihtiyaçları vardır. Çünkü cinsel davranış yelpazesi ne kadar geniş, ne kadar zenginse, cinsellikten alabilecek hazlar da o kadar fazla ve değişik olur. Cinsel hazların daha yoğun yaşanabilmesi için ise kadının ve erkeğin önsevişme ile birbirlerini sekse hazırlamaları önemlidir. Güzel veya sıralı sevişme, dokunma, okşama, öpüşme, sürtünme, masaj ve diğer tensel aktivitelerin yer aldığı cinsel isteği artırıcı ve daha zevkli hale getirici tüm iletişimler önsevişmeyi oluşturur. Unutulmaması gereken şu ki, önsevişmenin süresi, ardından takip edecek olan seksin süresini de, doyum oranını da etkiler.

ORGAZM ODAKLI SEVİŞMEK

Orgazm, boşalmayı öğrenmiş, ilişkisinde belli bir kalite, uyum ve ahenk yaşamış çiftlerin, ayda yılda bir kez yaşadıkları bedensel rahatlamaya, ruhsal rahatlamanın da eklenmesi ile geçici bir süredir. Kadınlarda genellikle 10-15 saniye süren kasılmalarla kendini gösteren ama farklı bir bilinç hali gibi oluşan, kontrol kaybı duygusu gibi çok daha farklı, yoğun bir rahatlama olarak açıklanabilir. Burada orgazmı, hem bedenin hem de ruhun rahatlaması olarak tarif etmek mümkün. Orgazmı, boşalmayı öğrenmiş ve ilişkide belli bir kaliteyi yakalamış, çok arzu ve istekli olan, her iki tarafında gününde olduğu ilişkilerde yaşanan bir armağan ya da hediye gibi görmek gerekir. Yani hep orgazm yaşanacak diye bir beklenti içine girmek mümkün değildir. Seks sadece sonuca odaklı bir aktivite olarak görülmemeli, iki insanın birbirlerine olan bağlılık, tutku, şehvet ve birliktelik duygularını karşılıklı bedenleriyle paylaşmaları olarak değerlendirilmelidir. Bu anlamda öpüşmek, birbirine dokunmak, el ele tutuşmak, sürtünmek veya okşamak da seksin bir parçasıdır.

Yorumlar