Eyüp sinemanın merkezi oluyor

Eyüp Belediyesi, Türkiye’deki film sektörünün geliştirilmesi ve Eyüp’ün bu sektörün önemli merkezlerinden biri olması için harekete geçti.

Eyüp sinemanın merkezi oluyor

Kemerburgaz’da Eyüp Film Geliştirme ve Girişimcilik Bürosu kuruluyor.

Belediyenin, Eyüp Kaymakamlığı ve Plato Meslek Yüksek Okulu ile ortak yürüteceği projeyle, Eyüp, Türk film sektörünün odak noktalarından biri olacak.

4_15059_0_pier.jpg

Bütçesi İstanbul Kalkınma Ajansı’nın “Kâr amacı gütmeyen kurumlara yönelik üretici endüstrilerin geliştirilmesi mali destek programı”ndan sağlanacak projeyle, üretici endüstrilerden film sektörünün gelişmesine katkıda bulunulacak. Kurulacak Eyüp Film Geliştirme ve Girişimcilik Bürosu’nda, genç sinemacılara eğitim ve danışmanlık hizmetleri, teknik ekipman, teknoloji ve çekim mekanı desteği sunulacak ve bu konudaki gerekli altyapı hazırlanacak.

Eyüp’ün doğal film platosu olarak tanıtımının yapılmasının da hedeflendiği projeyle, film platolarına uygun alanlar belirlenerek film çekim lokasyonu katalogu oluşturulacak.

Toplam 536 bin TL’lik proje kapsamında 30 sinemacının katılacağı 16 adet kısa film çekilecek. Yine aynı proje çerçevesinde Yaratıcı Kısa Filmler Konferansı ve Yaratıcı Kısa Filmler Festivali düzenlenecek.

10 ay sürecek projeyle yaratıcı fikirleri olduğu halde, uygun çalışma ortamları, çekim mekanları, araç gereç bulamayan kişilere, genç sinemacılara destek sağlanmış olacak.

Yorumlar