Çikolata kaplı un helvası tarifi leziz mi leziz!

Çikolata kaplı un helvası tarifi nasıl yapılır? Malzemeleri neler? Püf noktaları neler? Ağızlara şenlik bu tarifin tadını asla unutmayacaksınız. İşte yapılışı!

Çikolata kaplı un helvası tarifi leziz mi leziz!

Çikolata kaplı un helvası nasıl yapılır? Malzemeleri neler? Püf noktaları neler? Damaklarınızdaki tadını asla unutmayacağınız şahane bir lezzetle karşınızdayız. Bu tada adeta mest olacaksınız. Yapılışı bakımından oldukça kolay olan bu şahane lezzetin nasıl hazırlandığına gelin hep birlikte bakalım. İşte hazırlanışı! 

MALZEMELER: 

125 gram tereyağı,1 su bardağı un,0,5 su bardağı su,0,75 su bardağı süt,0,75 su bardağı toz şeker,60 gram çikolata

HAZIRLANIŞI: 

Tereyağını yapışmaz tabanlı bir tencereye alın ve eridikten sonra içine un ilavesini yapın.Tahta bir kaşık yardımıyla, unla tereyağı iyice birbirine geçene ve unun rengi güzelce koyulaşana dek yaklaşık 20 dakika boyunca hiç durmadan kavurun.
Ayrı bir kapta toz şeker, su ve sütü karıştırın. Yeterince kavurduğunuz tereyağlı una bu karışımı yavaş yavaş, fakat hızlı bir şekilde karıştırarak ekleyin.Helvanız tüm şerbeti çekip, güzelce koyulaşana dek kavurun ve ardından ocağın altını kapatıp ılıklaşması için kenara alın.Helva yeterince ılıklaştığında, çikolatayı benmari usulü eritin ve un helvasına elinizle top top şekil verin.Şekillendirdiğiniz un helvalarını eritilmiş çikolata da gezdirip, kaplanmalarını sağlayın ve yağlı bir fırın kağıdı üstüne donmaları için bırakın.Tamamen soğuduktan sonra servis edin.

Yorumlar