‘Evleneceksen Gel’ e RTÜK’ten ‘öpme’ cezası!

‘Evleneceksen Gel’ programında Uğur Arslan'ın, gelin adayının, erkek adayın yanağından öpmesine kızdığı bölüme RTÜK'ten rekor ceza geldi.

‘Evleneceksen Gel’ e RTÜK’ten ‘öpme’ cezası!

Star'da yayınlanan 'Evleneceksen Gel' programına,  Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından, "Yayın hizmetleri toplumsal cinsiyet eşitliğine ters düşen programlar içeremez"  gerekçesiyle ceza verildi. 

Kanal reklam gelirinden ceza ödeyecek

Kanal, reklam gelirinin yüzde 1 ile 3'ü arasında ceza ödeyecek. Programda gelin adayının taliplisini reklam arasında yanağında öptüğü belirtilmiş ve bu görüntüler daha sonra ekrana getirilmişti.

“Böyle hareketler yasak”

Programı Seda Sayan ile sunan Uğur Arslan, damat adayını öpen genç kızı "Seni annen-baban bize emanet etti. Burada böyle hareketler yasak." diye uyarmıştı.

Yayıncı sorumluluğundan uzak tutum

Raporda şu ifadelere yer verildi: "Edebe ve ahlaka aykırı bir husus olmamasına rağmen, Ö.'nün kendisine gösterilen ilginin niyetini ayırt etmekte zorlanan, duygusal istismara açık bir genç kız olma özelliği dikkate alındığında, yayının üzerinde yaratacağı mahalle baskısını gözardı edip ekrana taşınması, yayıncı sorumluluğundan uzak bir tutumdur."

Yorumlar