Uyanınca yapılmaması gerekenler nelerdir?

Uyku kişiler için oldukça önemlidir. Güne nasıl başlarsanız öyle devam eder. O yüzden uykuyu yeteri kadar almanız gerekmektedir.

Uyanınca yapılmaması gerekenler nelerdir?

Gün içerisinde enerjinizin yerinde olması, ve kapanışı mutlu bir şekilde yapmak için bir takım kurallara uymak gerekiyor. Bunların en başında olanı ise uykudur! Uyku yeteri düzeyde alınmadığında gün içerisindeki koşturmalarınız arkadaş ilişkileriniz size eziyet haline gelecektir. Dikkat eksikliği, dağınıklık ve durgun olmanızı tetikleyecektir. Burdan anlayacağınız gibi güne nasıl başlarsanız öyle devam edersiniz! İşte günü güzel bitirmeniz için uyanır uyanmaz bu alışkanlıkları devam ettirmekten vazgeçmelisiniz...

1) Alarm kurmak!

Eğerki alarm sesi olmadan uyanamıyorsanız tabikide ona söyleyecek lafımız yok ancak yapılan araştırmalara göre uzmanlar alarm sesini sürekli olarak erteleyen birinin ayılması daha da uzun sürdüğünü belirtti.

2) Sabah kahvesi!

Kahveyi hepimiz seviyoruz ancak sabah uyanınca ayılmak için içilen kahveler size bir fayda sağlamayacaktır. Her ne kadar cafein geceleri içildiğinde uyku kaçırsa bile güne başlarken aç karnına içilen kahveler sağlıklı olmamakla beraber güne kahvesiz başlayabilirsiniz.

3) Yatakta oyalanmayın!

Hemen hemen hepimizin yaptığı şeylerden ancak en kısa sürede vazgeçmemiz gereken şeylerden biri olan uyandıktan sonra bacaklarınızı yatakta kendinize çekerek ayılmaya çalışıyorsanız bu durum aksine uyku kaçırmak yerine uykunuzun daha çok gelmenize ve mayışmanıza neden olacaktır.

4) Uyanır uyanmaz yatağınızı toplayın!

Yapılan araştırmalara göre, uykudan uyanır uyanmaz, yatağı toplamak gün içerisinde yapacağınız işlerdeki üretkenliğinizi arttırıyormuş.

5) Loş ışığa dikkat!

Görünümü her ne kadar güzel görünse de loş ışık uykunuzun daha çok gelmesine neden olacaktır. bir ortamda loş ışık ortama sıcaklık kattığı için yataktan çabucak kalkmanıza engel olabilir.

Yorumlar