Her gün kahve içmenin faydaları hafızayı güçlendiriyor!

Her gün kahve içmenin faydaları neler? Birçok insanın vazgeçilmez içeceklerinden biri olan kahvenin sağlığa olan faydalarını duyunca çok şaşıracaksınız!

Her gün kahve içmenin faydaları hafızayı güçlendiriyor!

''Sihirli Meyve'' olarak adlandırılan bu içecek birçok insanın vazgeçilmez içecekleri arasında yer alıyor. Geçmişi çok eskilere dayanan, keyifli sohbetlerin ve sıkı dostlukların gizli kahramanı olan kahve hepinizin bildiği gibi  birçok atasözünde ve deyimde yerini almış onlara konu olmuştur.  Mineral ve vitamin bakımından oldukça zengin olan bu enfes içeceğin sağlık açısından ne kadar faydalı olduğunu duymuş muydunuz? Hele bir de her gün içiyorsanız! Peki her gün kahve içmenin vücudumuza ne gibi bir yararı var? Bu sorunun cevabını Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz'dan öğrendik. İşte kahvenin vücudumuz üzerindeki mucizevi etkileri! 

KİŞİ KENDİNİ DAHA ENERJİK VE UYANIK HİSSEDER 

Kahvenin içeriğindeki etkin maddeler, beyinde bir tür uyarıcı görevi görüyor. Şu şekilde açıklamak gerekirse vücut uyanık kaldıkça beyinde adenozin adı verilen bir madde birikmeye başlıyor. Bu madde ne kadar çok birikirse vücut da kendini o kadar yorgun hissetmeye başlıyor. Kahvenin içindeki kafein ise dolaşım sistemi aracılığıyla beyne ulaşıyor. Kafein karşısında adenozin etkisini gösteremediği için kişi kendini daha enerjik ve uyanık hisseder. Belki de dünya üzerinde petrolden sonra en çok tüketilen ürünün kahve olmasının nedeni de tam olarak budur.

HAFIZAYI BİLE GÜÇLENDİRİYOR 

Son zamanlarda Alzheimer ile ilgili yapılan araştırmalar kahvenin hafıza ile derin bir ilişkisi olduğunu ortaya koymuştur. Burada yaş gibi bazı değişkenler kahvenin hafızaya olan etki derecesini değiştirebiliyor. Örneğin çocukluk döneminde tüketilen kahve beyin hücrelerindeki sayının azalmasına yol açarak olumsuz bir tabloya yol açarken, yetişkinlik döneminde tüketilen kahve hafızanın gelişimi açısından olumlu sonuçlar yaratıyor.  Bu konuda yapılan bir araştırmada normalde kahve içen ve hiç kahve içmeyen gruplara bir dizi fotoğraf gösteriliyor. Fotoğraflardan sonra bir gruba kafein içerikli tabletler, diğer gruba ise herhangi bir etkisi olmayan ilaçlar veriliyor. Ertesi gün fotoğraflarda çok küçük değişiklik yapılarak tekrar gösterildiğinde kahve içenlerin bu farkları çok daha kolay fark ettikleri gözlemlenmiştir. Derin bellekle ilgili olan ve desen ayırma olarak tanımlanan bu beceri, kafeinin hafıza üzerinde yarattığı etki olarak yorumlanmıştır.

İYİ BİR HAFIZAYA SAHİP OLMAK İSTİYORSANIZ... 

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki, kahvenin içerdiği kafein maddesi, Alzheimer oluşumunda rol oynayan beta amiloid birikimini azaltıyor ve böylece Alzheimer gelişmesinin önünde güçlü bir engel yaratıyor. Bu sebeple her gün vücuda alınan kafein, iyi bir hafıza için önemli bir belirleyici oluyor. Ancak her uyaran madde gibi zamanla kafeine karşı da vücut, direnç kazanabilir. Bunu önlemek için her gün 1 bardak kahve içmek hem hafıza hem de vücut için en ideal olandır.

DEPRESYON RİSKİNİ AZALTARAK RUHU İYİLEŞTİRİYOR 

Kahvenin faydaları bununla da bitmiyor. Kahve beynin işleyişini geliştiriyor, depresyon riskini azaltarak ruhu iyileştiriyor, günlük olarak tüketildiğinde metabolizmayı hızlandırıyor,depresyon riskini azaltarak ruhu iyileştiriyor, yorgunluğa karşı toleransı arttırdığı için çok daha kolay egzersiz yapılmasını sağlıyor.

 

Yorumlar