Sahur için ıspanaklı kıymalı tava böreği tarifi ve malzemeleri

Sahur için börek tarifi arayanlar elmaelma.com'a buyurun. Sizin için kolay ıspanaklı kıymalı tava böreği tarifi hazırladık.

Sahur için ıspanaklı kıymalı tava böreği tarifi ve malzemeleri

Sahurda börek istiyorsunuz ama fırını aç, ısıt, soğut derdiyle uğraşmak istemiyorsanız bu akşamki tava böreği tarifimiz tam size göre. Sahurda sizi uzun süre tok tutacak ıspanaklı-kıymalı tava böreği tarifi için gerekli malzemeler ve püf noktaları haberimizde. 

Öncelikle malzemelerle başlayalım. Ispanaklı kıymalı tava böreği tarifi için gerekli malzemeler listesi şöyle:

 - 3 adet yufka
- 250 gram ıspanak
- 250 gr kıyma
- 4-5 yemek kaşığı sıvı yağ ve biraz tereyağ, tuz

Ispanaklı kıymalı tava böreği için öncelikle yapmanız gereken böreğin iç harcını hazırlamak olmalı. Ispanakları temizleyip doğrayın. Ardından bir tavda sıva yağla diriliğini kaybedene kadar pişirin. Ocaktan aldıktan sonra üzerine karabibe ve tuz ekleyin. Daha sonra kıymayı pişirmek için yine aynı tavaya bir miktar daha sıvı yağ koyup kıymaları kavurun. Aynı şekilde tuz ve karabiber eklenir.

Sonrasında ise büyük boy teflon bir tavanın dibi yağlanır. İlk yufkayı parçalamadan kenarları tavadan taşacak şekilde yerleştirin. Kalan iki yufkayı kaba parçalar halinde parçalayın. Bir kaç yapıldığında hazırlanan harcı yufkaların üzerine dökün ve bir miktar eritilmiş tereyağ yada sıva yağ gezdirin. Daha sonra kalan yufka parçalarıyla kaplayın. Parçalanan yufkalar tamamlandıktan sonra yufkaların üzerine sıvı yağ sürün ve ilk yufkanın tava dışında kalan bölümlerini üstüne doğru kapatın. Sonra yeniden bir miktar daha yağ sürün. 

Daha sonra kısık ateşte böreği çevire çevire pişirin. 

 

Yorumlar