Ek gıdaya nasıl başlanmalı başlangıç aşaması önem taşıyor!

Ek gıda dönemi nedir? Ek gıdaya ne zaman başlanılmalıdır? İşte ek gıda döneminde annelerin bebek beslenmesiyle ilgili dikkat etmesi gerekenler!

Ek gıdaya nasıl başlanmalı başlangıç aşaması önem taşıyor!

Bebeklerin ek gıda dönemi hakkında pek fazla bilgisi olmayan anneler buraya! Bebeklerin altıncı ayını doldurmasıyla birlikte başlaması gereken ek gıda döneminde bebek beslenmesiyle ilgili dikkat edilmesi gerekenleri sizler için derledik. Peki ek gıda dönemi nedir? Ek gıdaya nasıl başlanmalıdır? Ek gıdaya geç ya da erken başlamanın zararları var mıdır? Tüm merak edilen soruların cevapları elmaelma.com'da. 

BEBEK OLMASI GEREKEN KİLO DEĞERİNDEN DÜŞÜKSE... 

Bebekler altıncı aylarını doldurduktan sonra yavaş yavaş ek gıdaya başlatılabilir. Genellikle bebek anneden besin ihtiyacını tam olarak karşılayabiliyorsa yani annesini yeteri kadar emiyorsa ek besine ihtiyaç duyulmaz. Ancak bazen doktorlar ek gıda sürecini erken başlatabiliyor. Bu konuda doktorların söylediklerini yapmakta fayda var. Çünkü bebek olması gereken kilo değerinden daha düşük olabiliyor veya demir eksikiliği görülebiliyor. Bu nedenlerle doktorlar bebeği ek gıdaya başlatma ihtiyacı duyabiliyorlar. 

EK GIDAYA ERKEN BAŞLAMANIN ZARARLARI BULUNUYOR 

Ek gıdaya erken başlamanın çeşitli zararları bulunmaktadır. Bunlardan birincisi sindirim sorunu görülmesidir. Çünkü enzimler yeteri kadar gelişemeyebilir bu da sinidirim sorunlarının yaşanmasına neden olur. Bunun yanı sıra ek gıdaya erken başlanmasının bir diğer zararı da böbrekte biriken sodyum ve ürenin artmasıdır. 

Ek gıdaya 6. aydan önce başlamanın bir diğer zararı ise bebekte emme refleksi hakim olduğundan dolayı bebeğin yemekte sıkıntı çıkartmasıdır. Besin alerjisi riski normale göre daha fazla olmaktadır. 

EK GIDAYA GEÇ BAŞLAMANIN DA ZARARLARI VAR 

Ek gıdaya erken başlamanın nasıl zararları varsa ek gıdaya geç başlamanın da zararları bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de demir eksikliğinin görülmesidir. Bunun yanı sıra bebeklerde gelişimsel bozukluklar görülebilir ve kilosu yetersiz kalır. 

EK GIDAYA GEÇİŞTE BAŞLANGIÇ AŞAMASI ÖNEM TAŞIYOR

Ek gıdaya geçiş yapılırken dikkat edilmelidir. Burada dikkat edilmesi gereken şey seçilen besinlerin doğru olarak seçilmesidir. Yumuşak ve reaksiyon göstermeyen gıdalar başlangıç aşaması için çok önemlidir. Öncelikli olarak püre gibi besinler verilmeli sonra çiğneme yetisini geliştirecek katı besinlere geçilmelidir. 

 

 

Yorumlar