Bebekleri kolay uyutma yöntemleri bebeğinizle aynı yatakta yatmayın!

Bebeğinizin kaliteli bir şekilde uyku alabileceği şekilde alışkanlık kazandırmak için bebekleri kolay uyutma yöntemlerine başvurabilirsiniz! İşte en kolay yolu!

Bebekleri kolay uyutma yöntemleri bebeğinizle aynı yatakta yatmayın!

Bebeğinizin uyuması için onu sürekli olarak sizinle aynı yatağı paylaşmasına izin vermeyin. Bebeğinizin kendi başına uyuma alışkanlığını kazandırmak için ebeveynler için bir araya getirdiğimiz bebeği kolay uyumasını saplayacak yöntemleri bir araya getirdik! Sizde bebeğinizin kaliteli uyku almasını istiyorsanız bu yönteme göz atabilirsiniz!

BEBEKLERİ KOLAY UYUTMA YÖNTEMLERİ NELER?

Anne içgüdüsü ile bebeğini bir süre yakınında tutmak ister ancak bu durum bebeğin anne ile beraber uyuması ve annesiz uyuyamamasına neden olmaktadır. Bebeğin ilerleyen yaşlarda uyku düzeninde sorun yaşamasına neden olacaktır. Özellikle doğum sonrası bebeğin ebeveyn ile aynı yatakta yatması olası değil aksin bebeği kendi yatağına alıştırmak olasıdır.

Bebeğin ebeveyni ile aynı yatağı paylaşması ‘’Ani Çocuk Ölümü Sendromu (AÇÖS)’’ riskini arttırabileceğinden dolayı kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Yataktaki yumuşacık yastıklar veya peluş oyuncaklar ani çocuk ölüm riskini tetikler ve boğulma riskini çoğaltır. Bebeğini kontrol altında uyutmak isteyen ebeveynler, bebeklerinin yataklarını yanına çekerek verimli bir uyku geçirmesini ve yataktan kalkıp bebeğinizin yanına gitme mecburiyetini ortadan kaldırır.

0-6 YAŞ ARASI İÇİN UYUTMANIN KOLAY YÖNTEMLERİ

Bebeğinizin uyku saati geldiğinde anlaması için farklı teknikler geliştirin. Uygulayacağınız teknikten sonra bebeğiniz uyurken sizi göremeyecek şekilde yakınında durun. Daha sonra bebeğinizi rahatlatmak ve sakinleştirmek için sesler çıkarın veya telefonunuzdan açın (şşşt, eeee gibi). Geliştirdiğiniz yöntem oturana kadar bebeğinizin yanından ayrılmayın. 

Yorumlar