Tek yumurta ve çift yumurta ikizleri arasındaki farklar neler? 2 zigot meydana geliyor!

İkiz bebek denince akla birebir aynı olan bebekler geliyor peki tek yumurta ve çift yumurta ikizleri arasındaki bilinmeyen farkları sıraladık!

Tek yumurta ve çift yumurta ikizleri arasındaki farklar neler? 2 zigot meydana geliyor!

Birbirine tıpatıp benzeyen bebekleri etrafımızda illlaki görüyoruz ancak iki insanın aynı görünüme sahip olması her ne kadar ikiz kardeşlere alışık olsak da her seferinde hayranlı ve büyük bir şaşkınlıkla bakmaktan kendimizi alıkoyamıyoruz. Peki görünüşleri aynı olan tek yumurta ikizleri ve çift yumurta ikizleri arasındaki farkları merak edenler için en belirgin özellikler! Birbirinden cinsiyet olarak da farklı olan çift yumurta ikizlerin ve tek yumurta ikizlerin arasındaki en belirgin özelliklerini elmaelma.com'da bulabilirsiniz!

Tek Yumurta ve Çift Yumurta İkizleri Arasındaki Fark Ne?

-Tek yumurta ikizlerinin cinsiyeti her zaman aynı olur kız veya erkek farklılık göstermez, ancak bu durum çift yumurta ikizlerinde geçerli değildir. Eğerki çift yumurta ikizlerinde bebeklerin biri kız iken diğer bebek erkek olabilir.

-Tek yumurta ikizlerinde sadece bir tane zigot çift yumurta ikizlerinde ise 2 zigot meydana gelmektedir.

-Tek yumurta ikizlerinde genotip ve fenotipler birebir aynıdır. Ancak çift yumurta ikizlerinde ise farklı olmaktadır. 

-Genellikle ikiz kardeşler algısında bire bir tıpatıp kavramları belirse de aslında çift yumurta ikizlerinde bu durum geçerli değildir bebeklerin cinsiyeti değişmekle beraber aynı zamanda görünleri de aynı olmamaktadır. Tek yumurta ikizlerinde bebeklerin birbirine olan benzerliği dikkat çekmektedir. Tek yumurta ikizlerinde bebekler birbirinin kopyası gibidir.

-Tek Yumurta ikizlerinin genetik yapıları bire bir aynıdır. 

-Çift yumurta ikizlerinde ayrı plesantalar ve su keseleri bulunmaktadır. Ancak tek yumurta ikizlerinde ise ayrılmayı gerçekleştiren döllenmede 1-4 gün arasında gerçekleşirse ikizlerin ayrı plasenta ve su kesesi olabilir. Tek yumurta ikizlerinde ayrılmayı gerçekleştiren döllenme 4-8. gün arası meydana gelirse tek bir plasentada 2 ayrı su kesesi oluşacaktır.

Yorumlar