Yalan nasıl itiraf edilir? Konuşmaya başlamadan önce...

Yalanınızın ağır yükünden bıktınız ve dürüst olmanın verdiği hafiflik için harekete mi geçmek istiyorsunuz. İşte yapmanız gerekenler burada!

Yalan nasıl itiraf edilir? Konuşmaya başlamadan önce...

Bazen öyle durumlar içinde kalırız ki gerçeği söylemek mümkün olmaz. Kimi zaman zorunda olduğumuz için kimi zaman ise sadece kendimizi kurtarmak için yalana başvururuz. Ne amaçla söylenirse söylensin zamanla üzerimizde bir yük haline gelen yalanlardan kurtulmak istediğimizde ne yapmalıyız? Bir yalanı itiraf etmek hafifletici bir duygu olsa da bunu itiraf şekli ve sonucunda olacakları bizi geri adım atmaya sevk edebilir. Ancak bu haberimizde yalanlarını itiraf etmek için cesaretini toplayıp hareket geçmek isteyenlere önereceğimiz bazı şeyler var. İşte yalanı itiraf ederken yapmanız veya yapmamanız gerekenler...

Karşı Tarafı Duyacaklarına Hazırlayın

Öncelikle suçlu olduğunuzu kabul edin ve bunu hissettirerek ilerleyin. Karşı tarafı mümkün olduğunca sakin tutmak ve onu sinirlendirecek hareketlerden kaçınmak bu aşamada çok önemli. Hatta konuşmaya başlamadan onu keyiflendirecek şeyler anlatıp yumuşak tarafını öne çıkarmak ve ortamı rahatlatmak sizin lehinize olacaktır.

Sevginizi Hissettirin

Onu çok sevdiğinizi hissettirin ve bir daha aynı şeyin tekrarlanmayacağı garantisini vermeye çalışın. Sonuçta karşınızdaki kişiye bir itirafta bulunacaksanız o kişiyi seviyor ve değer veriyorsunuzdur. Hatta belki onu sevdiğiniz için ve üzülmesine engel olmak adına bir gerçeği sakladınız ve yalan söylediniz. Ne olursa olsun durumu açıklarken samimi olun ve bunu ona hissettirin.

Zamana Bırakın

İtirafınızı yaptınız ancak geri dönüş kötü mü oldu? Bu da dünyanın sonu değil çünkü karşınızdaki kişi ne kadar iyi bir açıklama yapmış olursanız olun sizin ona yalan söylemiş olduğunuz gerçeği ile karşılaşacak. Yaşadığı güvensizlik ve hayal kırıklığı ile o an sert tepkiler verebilir. Sizi kıracak belki de sinirkendirecek sözler de söyleyebilir. Ona düşünmesi ve sinirinin geçmesi için zaman tanıayarak hatalı olanının siz olduğunu hatırlamalı ve anlayışlı davranmalısınız.

 

Yorumlar