Cilde zarar veren şeyler tuzlu yiyeceklerden uzak durun!

Cilde zarar veren şeyler nelerdir? Hergün bilerek ya da bilmeyerek yaptığımız şeylerin cildimize zarar verdiğini biliyor muydunuz?İşte cilde zarar veren şeyler!

Cilde zarar veren şeyler tuzlu yiyeceklerden uzak durun!

Cilt sağlığı herkes için önemlidir elbetteki. Fakat biz kadınlar biraz daha dikkat ediyoruz cildimizin nasıl gözüktüğüne. Her kadın cildinin parlak ve ışıl ışıl olmasını istiyor. Bunun için gerek kendi bakımını yapıyor gerekse dışarda cilt bakımları yaptırıyor. Peki cildimizi korumak adına ne yapıyoruz? Mesela cildimize zarar veren şeylerden uzak duruyor muyuz? Ya da cildimize nelerin zarar verdiğini biliyor muyuz? Hergün bilerek ya da bilmeyerek yaptığımız şeyler cildimize zarar verebiliyor. Bu gibi şeylerden uzak durmamız cilt sağlığımız için yapılabilecek en büyük şeylerden! Peki cildimize zarar veren şeyler neler? Cilt sağlığını korumak için neler yapmalıyız? İşte tüm merak ettiğiniz soruların yanıtlarını Dermatec Polikliniği Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek'ten öğrendik. 

SİVİLCELERİNİZİ SIKMAYIN 

Sivilceleri patlatmak uzun vadede daha büyük sıkıntılara ve izlere yol açar. Sivilcenizi sıktığınızda, gözeneği tıkayan her ne ise dışarı çıkar ama büyük kısmı içerde, cildin altında kalır. Ama nedense her seferinde yine de sivilcenizi sıkmak, çirkin bir soruna en uygun çözüm gibi gelir.

HAVUZ YERİNE DENİZİ TERCİH EDİN 

Malum sıcaklar iyice kendini göstermeye başladı.Serinlemek için ilk akla gelen havuzlardır. Ancak havuzlardaki suda yüksek miktarda klorlu vardır.Klorlu su cilt için sakıncalıdır.Çünkü kimyasal yapısı gereği cildin doğal yapısına zarar verir.Ayrıca cilde sürülen nemlendirici ve güneş kremleri ile etkileşime girerek cilt sağlığını olumsuz yönde etkiler.Bu nedenle havuz yerine denizi tercih etmenizde fayda var.

TUZLU YİYECEKLERDEN UZAK DURUN 

Tuzlu besinlere dayanamıyorsanız, cildinizin susuz kalmasına yol açabilirsiniz. Beslenmenizdeki aşırı sodyum cildinizdeki nemi emer ve cildinizin kurumasına, solgunlaşmasına sebep olur. Bundan korunmak için tuzlu atıştırmalıklardan ve yiyecekleri aşırıya kaçmadan belli ölçüde tüketin.

UYKU DÜZENİNE DİKKAT! 

Uyku düzensizliği de tüm dengenizi etkileyen bir faktördür. Sıcak yaz geceleri,geç yatmanız gibi...nedenlerde uykusuz kalmanız diğer organlarınız gibi cildinizi de olumsuz etkiler.Uyku düzensizliği cildinizin dingin değil yıpranmış görünmesine neden olur. Vücudunuzu onarmak için uyku düzeninize mutlaka dikkat edin.

GÜNEŞ GÖZLÜĞÜNÜZÜ DÜZENLİ OLARAK TEMİZLEYİN 

Güneş gözlüğü yazın mutlaka kullanılmalıdır.Güneş gözlüğü gözü ve göz etrafındaki deriyi korur. Gözlüklerin hem UVA hem deUVB ye karşı koruyucu olması gerekir.Ancak eğer uzun süreli güneş gözlüğü takıyorsanız,burun yanakları ,göz çevresi ve gözlük sapının denk geldiği baş kısmınızdaki cilt bölgelerinde hasarlar meydana gelecektir.Ayrıca itinalı olarak,düzenli temizliği yapılmayan güneş gözlükleri burun ve göz çevresinde bakteri oluşumuna sebep olur.Bu bakteriler siyah nokta ve sivilce olarak ciltte kendini belli eder.

ASİTLİ İÇECEKLER YERİN BOL SU TÜKETİN 

Asitli içecekler vücutta birikim yaparlar bu durumda da yaşlanma hızlanır.Bu nedenle asitli içeceklerden uzak durulmasında fayda vardır.Asitli içecekler yerine bol bol su tüketmek cilt sağlığı için önemlidir.

Yorumlar