Yaz aylarında ayak bakımı nasıl olmalı?

Ayaklarınızın tüm yaz boyunca sağlıklı ve bakımlı görünmesinin yolu basit bir kaç adımdan geçiyor. İşte yaz aylarında ayak bakımına ilişkin yapılması gerekenler

Yaz aylarında ayak bakımı nasıl olmalı?

Aylar boyunca saklandıktan sonra şimdi ayaklarımızı ortaya çıkarma zamanı. Özellikle tatil hazırlığı yapanlar için ayaklarınızın görücüye çıkmak için hazır olup olmadığından emin olun. Eğer hazır olmadıklarını düşünüyorsanız korkmayın. Sizin için hazırladığımız ayak bakımı haberindeki detaylarla kolayca ayak bakımınızı yapıp parmak arası terliklerinize kavuşabilirsiniz.

İşe önce topuklardan başlayalım. Kış aylarında kalın çorapların ve sert ayakkabıların içinde topuklarımız sertleşir, renkleri koyulaşır. Bunu dert etmeyin çünkü bunu yaşayan tek kişi siz değilsiniz. Ayaklarınızı ılık suda bekletip topuklarınızı ponza taşı yatak topuk törpileriyle temizleyin. Ardından topuklar için üretilmiş bir kremle iyice nemlendirmeyi sağlayın. Eğer topuklarınızda ayakkabılara ve basınca bağlı derin ve açık çatlaklar varsa o zaman bir dermatalogdan yardım alın. Bu tip çatlakları kozmeti ürünlerle tedavi etmektense tıbbi ürünler kullanmak çok daha güvenli ve kesin çözümler yaratır. 

Yaz aylarında her ne kadar hava alsa da ayaklarımız açık ayakkabılar ve terlikler içinde de zarar görür. Bu nedenle günlük bakımınızda ayak temizliğinize ve nemlendirmenize dikkat edin. 

VE TIRNAKLAR

Ayak tırnaklarınız için unutmamanız gereken ilk kural temizlik olmalı. Ayak tırnaklarınızı ister uzun kullanın ister kısa fark etmez. Eğer doğru şekilde kesilmemiş ve temizlenmemişse ayaklarınız korkunç görünebilir. Ayrıca tırnakların sağlıklı kalması için kesme boyutları da önemli. Tırnaklarınızın beyaz ucunda en az 1 mm kalacak kadar kesin ve kenarlarını kesmeyin. Uçlarını törpü ile düzeltin. 

Eğer evde kendi pedikür setinizi kullanıyorsanız mutlaka steril etmeyi unutmayın. 

OJE VE TIRNAK CİLALARI HER ZAMAN İŞE YARAMAZ

Şunu kabul edelim. Bakımsız ve kirli görünen tırnakları ve ayakları şahane gösterecek bir tırnak cilası yada oje yoktur. Tırnak çilaları ve ojeler ancak temiz ve bakımlı ayaklarda kullanılabilir. O nedenle yukarıdaki adımları takip ettikten sonra oje kullanımına geçin. Ayrıca ojeyi nasıl çıkardığınız da önemli. Eğer aseton dışında farklı kimyasalar veya soyma gibi işlemler yapıyorsanız yaz aylarında tırnak enfeksiyonu geçirmeniz olası. Ayrıca soyulmuş kenarları bozulmuş ojelerle de ortarda gezmeyin. Bazen hiç sürmemek kötü bir ojeden çok daha iyidir. 

TIRNAKLARINIZIN RENGİ KOYULAŞTIYSA...

Tırnaklarınızın renginde koyulaşma ve sararma varsa limon suyuyla bu sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Limon suyunun asidik özelliği tırnaklarınızdaki lekeleri çıkarır. Sabunlu ılık bir suya Tırnaklar eski oje ile renklendirildiyse, o zaman tırnak plağına uygulanan limon suyunun asidik özellikleri leke parçacıklarının çözülmesine yardımcı olabilir. Sabun suyuyla bir limon suyunu sıkın. Oluşan çözeltiye ayaklarınızı batırın ve nazik bir törpiyle ardından temizleyin. 

Tüm işlemleri rutin olarak uygulayın. 

Yorumlar