Cinsel ilişki sıklığı nasıl olmalı mutluluk seviyesini arttırıyor!

Evlilikte cinsel ilişki sıklığı nasıl olmalıdır? İdeal cinsel birliktelik ne sıklıkta olmalı? İşte cinsellikle ilgili tüm merak edilenler!

Cinsel ilişki sıklığı nasıl olmalı mutluluk seviyesini arttırıyor!

Cinsel ilişki sıklığı ne olmalı? İdeal cinsel birliktelik sıklığı nasıl olmalı? Seksin hangi sıklıkta yapılması gerektiğine dair bilinmesi gerekenler Toplum Psikolojisi ve Kişilik Bilimi adlı dergide yayınlandı. İşte uzmanların yaptığı araştırma sonuçlarına göre ideal ilişki sıklığının nasıl olması gerektiğinin yanıtı! 

İDEALLERDE ROMANTİK VE TUTKULU İLİŞKİLER VAR 

Çoğu kişinin idealinde romantik ve tutkulu bir ilişki bulunmaktadır.   Cinsel hayatın hareketliliği ve mutluluk arasında bağlantıyı araştıran pek çok bilimsel çalışma var.  Fakat seksin hangi sıklıkta ideal olduğu konusunda açıklık getirmediler. 

FAZLA SEKS YAPMAK MUTLULUK SEVİYESİNİ ARTTIRMIYOR 

Toplum Psikolojisi ve Kişilik Bilimi adlı dergide yayınlanan en son araştırma, mutluluğun seksle bağlantısında bir üst limit olduğunu savunuyor.  Araştırma sonuçları haftada bir kez seks yapan çiftlerin zaten belli bir mutluluk seviyesine ulaştığını, daha fazla seksin mutluluk seviyesini önemli ölçüde arttırmadığını gösteriyor. 

ÇİFTLERİN ARALARINDAKİ CİNSEL BAĞI SÜRDÜRMESİ ÖNEM TAŞIYOR 

Uzmanlar, çiftler arasında cinsel bağı sürdürmenin önemli olduğunu vurguluyor. Fakat burada belirli bir sayıya bağlı kalmanın doğru olmayacağını da vurguluyorlar. Bu sayıya bağlı kalma durumu kişinin üzerinde baskı yaratacak bir durumdur. Bu nedenle sayıya kalmanın doğru olmadığı kabul edilebilir bir gerçektir. 

SIK YAPILAN SEKS MUTLULUK SEVİYESİNİ ARTTIRIYOR 

En mutlu çiftlerin aynı zamanda en fazla seks yapan çiftler olup olmadığını görmek için, Muise üç çalışma yürüttü. 23 yıl boyunca 25 binden fazla insan üzerinden bilgi toplayan ilk çalışma, daha sık yapılan seksin mutluluk seviyesini yükselttiğini, ancak haftada birden daha fazla olduğunda çok fark yaratmadığını öne sürdü.  

SEKSTEN ALDIKLARI HAZZIN DÜŞTÜĞÜNÜ SÖYLEDİLER 

2015 yılında 128 çiftle yürütülen bir araştırmada, seks sıklığının mutluluk üzerindeki etkisi deneysel bir şekilde test edildi.  Araştırmacılar tamamı haftada en az bir kez seks yapan çiftleri rastgele iki gruba ayırıp bir gruba seks yapma sıklıklarını ikiye katlamalarını, diğer gruba normal sıklıklarında seyretmelerini söyledi. Sıklığı ikiye katlayan çiftler daha fazla mutluluk belirtisi rapor etmediler.  Hatta seksten aldıkları hazzın düştüğünü söylediler.  Genel kanı, ne kadar sık seks yaparsanız o kadar iyi olsa da son zamanlarda yapılan bu araştırmalar tersini gösteriyor.  Çocuklar ve diğer sorumluluklar gibi yoğun işlerle uğraşan çiftlerin "yeterince sık" cinsel birliktelik yaşamadıklarını düşünüp bununla ilgili stres ve kaygı yaşamalarına aslında gerek yok.  Muise'in bulguları gösteriyor ki daha fazla seks yapma kaygısı taşımadan, haftada bir yaşanan cinsel birliktelik mutluluğu en üst seviyeye çıkarmak için yeterli olabilir!

Kaynak: CNN

Yorumlar