Saldırgan çocuğa nasıl davranmalı

Günümüzde öfke nöbetleri geçiren çocuğa 'şımarık' adlandırmasını yaptığımız saldırgan çocuğa nasıl davranmalıyız? İşte cevabı haberimizde saklı!

Saldırgan çocuğa nasıl davranmalı

Zaman zaman çocukların saldırganlaştığı ve öfke nöbetleri geçirdiğinde 'şımarık' olarak adlandırıp geçiyoruz. Ancak çocuktaki bu davranışları ön yargılı davranarak istediğini gerçeştirmek istediği düşüncesini yapıştırıyoruz. Ancak hal böyleyken yapılması gereken durum bunun aksine çocuğun neden bu davranışları sergilendiğini araştırmak gerekir. Şımarık olarak adlandırdıkları çocukların davranışlarından şikayetçi olan ebeveynler ''Saldırgan çocuğa nasıl davranılmalı? Çocuğum beni asla dinlemiyor ne yapmalıyım?'' gibi sıklıkla sorulan sorulara cevap olarak bir bir derlemede bulunduk.

ÖFKELİ ÇOCUĞA NASIL DAVRANILMALI?

Çocuğun abartı hareketlerine karşılık olarak 'Bana bak sen iyice şımardın' diyerek çocuğu azarlamak yerine çocuğun neden bu davranışları sergilediğini bulmak ve sorunun kaynağını bulmak oldukça önemlidir. Sorunun kaynağına ilerlediğiniz her bir adım çocuğunuzun öfkesini dindirmek için bir yol olacaktır.

Öfkeli bir çocuğu sakinleştirmek için cezalandırmak doğru bir yol olmayacaktır. Ceza uygulaması çocuğunuz için sadece hayal kırıklığına neden olacaktır. Ancak çocuğunuzun yanında olduğunuzu hissettirerek sakinleşmesine yardımcı olabilirsiniz. Bunun en kolay yolu ise sarılmak olacaktır.

SESİNİZİ YÜKSELTMEK AGRESİF ÇOCUĞU DAHA ÇOK TETİKLER!

Sinirli ve agresif çocuğunuz varsa yaptığı bir davranış karşısında sesinizi yükseltmek çocuğun daha çok agresifleşmesine neden olabilir. Bu yüzden öfkeye öfkeyle karşılık vermek yerine çocuğunuza karşı iki noktada buluşabileceğiniz tekliflere açık olarak bu durumu değerlendirebileceğiniz anlar yaratabilirsiniz.

Yorumlar