Gerdek gecesi korkusu nasıl yenilir bunlara dikkat!

Evliliklerde en çok yaşanılan problemlerden biri de ilk gece korkusudur. Peki bu korku nasıl yenilir?

Gerdek gecesi korkusu nasıl yenilir bunlara dikkat!

İlk gece korkusu evlilikte en sık yaşanan problemlerden bir tanesidir. Yeni evlenecek çiftlerin kafalarını uzunca bir süre meşgul eder. Evlenilen kişi âşık olunan biri bile olsa ilk kez yaşanacak cinsel ilişki kaygı ve korku oluşturur. Bunun nedenleri arasında ise hiç bilmemek, deneyimlememiş olmak, çevrenin bu konuya yaklaşımı, yanlış bilgilendirmesi, abartılı bilgiler sayılabilir. Bunlar gibi birçok gerçekliği olmayan konuşma, kadınları ilk gece korkusuna itmektedir. Zevk alınabilecek bir alan kötü bir rüyaya dönüşebilmektedir. Peki bu korku nasıl yenilir? İşte ilk gece korkusunu yenmenizin yolları... 

İlk gece korkusu nasıl yenilir?

İlk gece ile ilgili ortaya bir çok fikir atılır. Bunların en sık olanları '' kanama olacak, çok acıyacak, birkaç gün oturamazsın'' ilk gece cinselliğin devamını da etkilemez, kişinin ertesi gününü de. Sürekli bir ağrı ve acı varsa; bu daha çok bir enfeksiyon yani iltihaplanma kökenlidir. Etraftan gelen bu konuşmalar kafaları karıştırır ve korku yaşamanıza neden olur. İlk geceyle ilgili yaşanan olumsuzlukların yanlış bilgiler, karşılıklı cinsel iletişim ile ilgili eksiklik, cinsiyetçi yetiştirilme gibi nedenler vardır. 

Ne yapmalıyız?

İlk gece için acele etmemelisiniz. Kendinize ve partnerinize zaman verin. Etraftakilerin fikirlerini ve söylediklerini önemsemeyin. Etrafınızdaki insanlar size abartılı şeyler söyleyip daha da geri çekilmenize neden olabilir. Bu konularda sorun yaşarsanız, uzmanlardan yardım almaktan çekinmeyin. Bazen bilgilendirme bile çok işe yarayabilir.

Yorumlar