Bebeklere ne zaman bal verilmeli 1 yaşından önce yedirirseniz...

Bebeklere bal nezaman verilmeli? Yan etkileri var mı? Anneler dikkat! Bebeklere 1 yaşından önce verilen bal ciddi sağlık sorunlarına neden oluyor. İşte nedeni!

Bebeklere ne zaman bal verilmeli 1 yaşından önce yedirirseniz...

 Bal doğanın ürettiği en eşsiz lezzetlerden biridir. İçerdiği mineral ve vitamin bakımından tam bir şifa kaynağı olan bu besinin faydalarını saymakla bitiremiyoruz. Fakat uzmanlar uyarıyor! Anneler dikkat! Bebeklere 1 yaşından önce verilen bal bebeklerde botulizm denilen bir hastalığa neden oluyor. Peki bebeklere bal nezaman verilmeli? Yan etkileri var mı? İşte bebeklere verilen bal hakkında tüm merak edilenleri sizler için derledik! 

1 YAŞINDAN ÖNCE VERİLEN BAL BOTULİZM RAHATSIZLIĞINA NEDEN OLUYOR 

0-6 aylık süreçten sonra bebekler ek gıdaya geçiş yapmaktadırlar. Ek gıdaya geçiş yapan bebeklerin tanışması gereken besinlerden biri de baldır. Bebeklere bal verirken dikkat edilmesi gereken şey yaş aralığıdır. 1 yaşına gelmeden önce tüketilen balın en belirgin riski botulizm rahatsızlığıdır. Botulizm rahatsızlığı, balın altı aylıktan daha küçük bebeklere verilmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. 

HASTALIĞIN İLK BELİRTİSİ KABIZLIK 

Bu rahatsızlığın teşhisi konulan bebekler genellikle 45 gün boyunca hastanede tedavi altına alınması gerekiyor. Bu nedenle anne ve babalar ek gıda döneminde bilinçli davranarak, faydalı olan besinlerle bebeklerini tanıştırmalıdır. Botulizm hastalığının ilk belirtisi genelikle kendini kabızlık şeklinde göstermektedir. Bunun yanı sıra diğer belirtileri ise, Göz kapağı düşüklüğü,başını sabit tutamama,halsizlik hissi,sürekli uyuma isteği, nefes alamda güçlük, karında şişme gibi rahatsızlıklarla beraber görülmektedir. 

ÖKSÜRÜĞE İYİ GELİYOR 

Balın pek çok faydası bulunmaktadır. Bunlardan biri sofraya konulan şekerlere göre daha az tatlı olan bal, yiyeceklerdeki acımsı tadı yumuşatmaya yaramaktadır. Bunun yanı sıra öksürük tedavisinde de kullanılmaktadır. 

UFAK YARALARIN TEDAVİSİNE İYİ GELİYOR 

Hiperaktif çocuklar yani yerinde duramayan hareket etmeyi seven çocuklar, evin içerisinde düşüp vücudunda ufak yaralanmalara nede olabiliyor. İşte tamda bu noktada bal imdadımıza yetişiyor. Balı yaralı bölgeye sürerseniz eğer iyileşme sürecini hızlandırabilirisiniz. 

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRMEKTEDİR

Bal aynı zamanda çocuklarda bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir. Kansızlık, kan pıhtılaşması, stres azaltma bakımından da oldukça etkili bir besindir. 

Yorumlar