Büyük çocuğa banyo nasıl yaptırılmalı iç çamaşırını çıkarmayın!

Büyük çocuğa banyo nasıl yaptırılmalı? Banyo yaptırırken iç çamaşırı çıkarılır mı? Bütün annelerin özel bölgeleri korumayı öğreterek banyo yaptırması gerekiyor!

Büyük çocuğa banyo nasıl yaptırılmalı iç çamaşırını çıkarmayın!

Ebeveyn olmak çocuğumuzun her şeyini bilmek ve onu korumak için her alanda müdehale etmek demektir. Ancak çocuklarımızı korumak isterken atladığımız o küçük detaylar her annenin dikkatli davranması gereken konulardan biridir. Mesela en basit konulardan biri de 2 yaşından büyük çocukların banyo yaptırılmasıdır. Her ne kadar siz onun en yakını annesi veya babası olsanız bile çocuğunuzu banyo yaptırırken özel alanlarını koruma bilincini aşılamanız gerekiyor. Sık sık gündeme gelen ''Büyük çocuğa banyo yaptırırken iç çamaşırı çıkarılır mı? Büyük çocuğa nasıl banyo yaptırılmalı?'' sourularına yanıt aradık. İşte tüm annelerin dikkat etmesi gereken o detaylar...

2 YAŞINDAN SONRA BANYO YAPTIRMA YÖNTEMİNİ DEĞİŞTİRİN!

Birine bağlı olarak bir bebeğin doğma sürecinden 2 yaş dönemine kadar bağlığı 2 yaşından sonra değiştirilmeli ve çocuğa özel alanı koruma konusu hakkında bazı bilgilerin aşılanması gerekmektedir. Özellikle banyo yapma vücudun temizlenma alışkanlığının değiştirilmesi ve dikkat edilmesi gerekiyor!

ÇOCUĞU BANYO YAPTIRIRKEN İÇ ÇAMAŞIRI ÇIKARILIR MI?

2 yaş altı bebeklerin banyo yaptırılması kişnin yönlendirmesi saçını yıkaması veya tutma şekillerinin 2 yaş sonrasında değiştirilmesi gerekmektedir. 2 yaşından büyük bir çocuğun vücudunu yıkarken çocuğun kendi vücudunu öğrenmesi tanımasıyla mahremiyet alanlarının korunması gerektiğini öğrenmesi gerekiyor. Ancak bu iş yine ailede bitiyor! Çocuğunuzu banyo yaptırırken bebeklik döneminde olduğu gibi çırılçıplak değil iç çamaşırı ile banyoya girmesini sağlayın. Bu tutum çocuğun özel alanlarını öğrenmesi ve korumasını anlaması için en önemli adımlardan biri olacaktır.

Çocuğunuzun özel bölgesinin hijyenini yeteri kadar sağlayamayacağı için yine temizliği ebeveynler yapmalıdır. Ancak bu noktada ebeveynin o bölgenin temizliğini alelacelen yaparak çok bakmadan bu süreyi kısa tutması önemlidir.

Yorumlar