Çocuklar günde kaç bardak su içmeli 4 bardaktan az içiyorsanız dikkat!

Çocuklar günde kaç bardak su içmeli? Sürekli hareket halinde olan çocuğunuzun terleme durumuna göre en az 7 bardak su içmesi gerekmektedir.

Sürekli olarak gün içerisinde hareket halinde olan çocuklar günde kaç bardak su içmeli? Tüm vücut sağlığını olumlu ve yeterli içilmemesi durumunda olumsuz yönte etkileyen su tüketimleri hakkında bilinmesi gerekenleri Diyetisyen Ezel Kavadar şu şekilde açıkladı.

ÇOCUKLAR GÜNDE KAÇ BARDAK SU İÇMELİ?

Çocukların günlük su ihtiyacı hareket durumlarına, terleme durumlarına, metabolizmalarına göre değişiklikler gösterebilir tabii ki, ancak ortalama en az bir buçuk iki litre su tüketmeleri lazım. 

Diyetisyen Ezel Kavadar en az bir buçuk iki litre su tüketilmesini öğütlüyor. Pet şişelerle içildiğinde ne kadar su içtiğimizi ölçmemiz mümkün. Peki ya bardakla içersek... Bir buçuk ya da iki litre su yaklaşık olarak 7 ile 9 bardağa denk gelmektedir.

ÇOCUKLARDA YAŞ ARALIĞINA GÖRE SU TÜKETİMİ NASIL OLMALI?

Su tüketimi kuşkusuz her çocuğun yaşına, cinsiyetine, kilosuna, boyuna ve aktivite düzeyine göre değişiyor. Ancak yine de her çocuğun mutlaka alması gereken bir ‘su’ miktarı var. Vücutta normal sıvı dengesinin korunması için alınması gereken sıvı gereksinimi vücut yüzeyine göre hesaplanıyor. Normal sıvı gereksinimi yaklaşık olarak 1500cc/m 2/24 saat olarak hesaplanıyor. Ya da harcanan kaloriye göre günlük sıvı miktarı belirleniyor. Örneğin her 100 kaloriye 100 ml sıvı verilmesi normal kabul ediliyor.

6 -12 ay arasında: 30 ml ile 100 ml, 1-3 yaş arasında: 1-3 litre, 4-8 yaş arasında: 1-4 iltre, 9-13 yaş arasında: 1-2 litre olmalıdır.

 

Yorumlar