Çocuklara okul çantası alırken boyunu göz önünde bulundurun!

Çocuklar için neredeyse hayati önem taşıyan okul için sırt çantası alışverişlerinde dikkat edilmesi gerekenler arasında çocuğun boyuna uygun olması önemli!

Çocuklara okul çantası alırken boyunu göz önünde bulundurun!

Malum okul sezonu açıldı. Çocuğu okula başlayacak veya yeni okul sezonu için anne ve babaların okul hazırlığı telaşı başlamış durumda! Özellikle defteri kalem taşımaya yardımcı olan ve çocukların belkide en heyecan duyduğu alışveriş kısmı da çanta alışverişlerinde başlıyor. Her ne kadar dışarıdan bakıldığında çok basit bir alışverişmiş gibi görünse de çocuklar için okul çantası seçimi neredeyse hayati değer taşıyor. Çocuğunuzun tüm okul sezonu boyunca sırt ve boyun ağrıları yaşamaması için Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Kerem Canbora, okul çantası seçiminde dikkat edilmesi gerekenler için anne ve babalara önemli bilgileri sundu.

Çantada ağırlığı fazla olan cisimler sırt bölgesine daha yakın olacak şekilde yerleştirilmeli ve çantanın ön ceplerine daha hafif eşyalar konulmalı. Çantayı taşırken her iki omuz askısı da mutlaka takılmalı.

Ağır Çanta Sırt ve Omuz Ağrısına Neden Oluyor!

Okul çantaları, çocukların okul gereçlerinin yükünü daha kolay taşımaları için tasarlanmışlardır. Bunu, yükü vücudun ağırlık merkezine yaklaştırıp ağırlığı omuzlar ve omurga üzerine dengeli dağıtarak yaparlar. Okul çantalarının yanlış kullanımı ve olması gerekenden daha ağır yüklenmesi sonucunda çeşitli sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Omuz ve sırt ağrıları, kollarda ve ellerde uyuşmalar bunların en sık görülenleridir. Özellikle çantanın omuz askılarının uygun ayarlanmaması ve askıların tek taraflı kullanımı omurgada duruş bozukluklarına sebep olabilmektedir.

Ağır Çanta Boy Kısalığına Neden Olur Mu?

Ağır okul çantasının omurga eğriliği olarak bilinen Skolyoz ya da boy kısalığına yol açtığı gibi toplumda doğru bilinen bir yanlış olduğunu hatırlatan ve bu iddiaların doğru olmadığını belirten Prof. Dr. Mehmet Kerem Canbora, “Okul çantasının ağır olmasının çocuklarda omurga eğriliği (skolyoz) ya da boy kısalığı yaptığını gösteren bir bilimsel çalışma yoktur. Ancak sürekli ağır okul çantası taşıyan çocukta omuz, boyun, sırt ve bacaklarda ağrılar oluşabilir. Ağır çantayla birlikte vücudunun ağırlık merkezi değişen çocuk düşmelere bağlı yaralanmalara daha açık hale gelir” dedi.

Ağrı Eşyaları Çantaya Koyarken Dikkat!

Okul çantası ağırlığının çocuğun vücut ağırlığının %10-15’ini geçmemesi gerekiyor. Bunu sağlamak için gereksiz eşyalar çantadan çıkarılmalıdır. Taşımanın kolaylaşması için ağırlığı fazla olan cisimler sırt bölgesine daha yakın olacak şekilde yerleştirilmeli, çantanın ön ceplerine daha hafif eşyalar konulmalıdır. Çantayı taşırken her iki omuz askısı da takılmalıdır. Omuz askılarının uzunluğu, çantayı sırta tam oturtacak ancak omuzları fazla sıkmayacak şekilde ayarlanmalıdır.

Çocuklar İçin İdeal Okul Çantası Nasıl Olmalı?

Öncelikle çocuğun yaşına ve boyuna uygun boyutta olmalı. Çok büyük çantalar hem kendileri fazladan ağırlık oluşturacaklar hem de içerideki gereçlerin rastgele hareket etmesi ve aşağıya doğru sarkmasıyla taşımayı güçleştirecektir. Küçük çantaların omuz askıları kolları sıkarak kollarda uyuşma ve karıncalanmaya sebep olabilir. Ayrıca çocuğun bel bölgesine tam oturmayacakları için sırt ağrısı sebebi olabilir.

  • -Mutlaka çift omuz askısı olmalı.
  • -Omuz askıları kalın ve baskı yapacak yerlerde yeterince yumuşak malzeme ile desteklenmiş olmalı.
  • -Ağırlığın daha dengeli dağıtılması ve bele tam oturması için mümkünse bel bandı olmalı.
  • -Sırt ve bel bölgesinde yeterli destek olmalı.
  • -Çantalar her gün kontrol edilmeli
  • -Ailelerin çocuğun çantasını her sabah kontrol etmesini ve gerekirse içeriğini azaltmaları konusunda müdahale etmesi gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Mehmet Kerem Canbora, “Özellikle ara ara boyun, omuz, sırt ve bel ağrıları açısından çocukları sorgulayarak gerekirse bir uzmana danışmalıdırlar” diye konuştu.
Yorumlar