Mevsim geçişlerinden uyku kalitesini arttırmak için biyolojik saatini belirleyin!

Uykusuzluğun baş gösterdiği dönemlerden biri de mevsim geçişleridir dengesiz uyku düzeninden kurtulmak ve uyku kalitesini arttırmak için bunlara ihtiyacınız var

Mevsim geçişlerinden uyku kalitesini arttırmak için biyolojik saatini belirleyin!

Gün içerisinde gerek sosyal hayatı gerek okul ve iş hayatını olumlu ve olumsuz yönde etkileyen insan hayatının önemli bir parçası olan uykunun sağlıklı bir şekilde alınması oldukça önemlidir. Özellikle mevsim geçişlerinde sıklıkla şikayet edilen konular arasında yer alan uykusuzluk sorunu için yapılabilecek bazı önerileri Cotton Box sizler için bir araya getirdi. Vücudun ihtyiacı olan uykuyu sağlamak için biyolojik saatinizi belirlemeniz ve dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar bulunuyor. Mevsim geçişlerinde yeteri kadar uyku alamamaktan şikayetçi olanlardan biri de sizseniz işte dikkat etmeniz ve uygulamanız gereken önerileri elmaelma.com'da bulabilirsiniz! 

Biyolojik Saatinizi Belirleyin!

Yaz aylarında gündüzlerin uzaması ve gecelerin kısalması vücudun hemen alışabildiği bir durum. Ve aynı vücut, yaz dönemi sona erdiğinde de aynı şekilde olumsuz etkilenebiliyor. Uyku düzeninin bozulması da doğrudan ertesi gün yarattığı uykusuzlukla iş ve okul hayatında birçok sorunu beraberinde getirebiliyor.

Uyku Sürenize Dikkat Edin!

Kişilerin zihinsel ve fiziksel sağlığı açısından yaşamsal bir zorunluluk olan uyku, insanların yaşamının ortalama üçte birini kapsıyor. Uyku, insan vücudunun onarım süreci olarak kabul edildiği gibi, onsuz yaşamak da mümkün değil. Bu nedenle uyku, her gece belli sürelerde gerekli kalitede sağlanmalı. Bir kişinin ihtiyaç duyduğu normal uyku süresi, onun yaş grubuna ve gereksinimlerine göre değişiyor. Bunların yanı sıra kişinin genetik özellikleri de önemli bir ayrıntı.

mevsim geçişlerinde uyku kalitesini arttırma yolları

Uykusuzluk hissetmeden fiziksel ve zihinsel zindelikle uyanılan zaman dilimi kişi için normal uyku süresi olarak belirlenebilir. Fakat belli bir uyku süresi belirtmek gerekirse, yetişkinler için 4-11 saat, yeni doğanlar için ise 16-18 saat yeterli
sayılabilir. Bunun nedeni de çocuklukta uyku ihtiyacının daha fazla olmasıdır.

Uyku Düzeninizi Oluşturun!

Sonbahar ve kış aylarında gün ışığına maruz kalınca sürenin kısalmasına bağlı olarak melatonin salınımında değişiklikler yaşanır. Bu da hem uyku- uyanıklık sisteminde, hem de duygu durumunda değişimlere yol açar. Depresif ruh hali ile birlikte uykuya dalma ve uykuyu sürdürme güçlükleri yaşanır. Gündüz aşırı uykulu melatonin hormonunun azalmasıyla yaşanan uykusuzluğa, serotonin azlığı da eklenince sonbaharda vücudun bağışıklık sistemi iyice zayıflar. Bu sebeple nezle, grip ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklar da ortaya çıkar.

Aynı nedenle var olan diğer hastalıkların da seyri ağırlaşabilir. Hormonal yapıda meydana gelen tüm bu değişiklikler, mevsimsel geçişlerdeki uyku düzenini sağlamak için büyük önem taşır. Bu nedenle uyku düzenini oturtabilmek için gece saatlerinde uyumak, gündüz saatlerinde ise uyanık kalmak gerekir.

Uykunuzu Bölecek Eşyalardan Kurtulun!

Uyku esnasında çarpabileceğiniz veya sizi uyandıracak eşyaları bulunduğunuz oda da veya yatağınızın çevresinde bulundurmayın! Buna örnek olarak oyuncak veya herhangi bir şey ile uyuma alışkanlığınız varsa uykunun ilerleyen saatlerinde çarpabilir veya sizi korkutup uykunuzdan uyanmanıza neden olabilir. Bu nedenle uykunuzu bölmeyecek şeyleri yatağınızın etrafında bulundurmayarak telefonunuzu olabildiğince yattığınız yatağın uzağında tutmaya çalışın!

Yorumlar