Çocuklarda düztaban belirtileri neler? Ameliyat sonrası üç ayda iyileşiyor!

Düztaban günlük hayatı olumsuz yönde etkileyebiliyor çocuklarda düztaban olduğunu anlamak için bu belirtilere göz atabilirsiniz!

Çocuklarda düztaban belirtileri neler? Ameliyat sonrası üç ayda iyileşiyor!

Düztabanlık bir çok kişinin hayatını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu noktada tedavi edilmemesi durumunda çeşitli sorunları da beraberinde getirmesiyle bilinen ortopedik rahatsızlıktır. Yetişkinlerde olduğu gibi çocuklarda da sıklıkla görülen düztabanlık çocukluk döneminde düztaban tedavisi hakkında bilinmesi gerekenleri Fulya Ayak Cerrahi Merkezi Kurucusu, Op. Dr. Selim Muğrabi, konu hakkında bilinmesi gerekenler hakkında önemli bilgiler paylaştı. 

Çocuklarda Düztaban Belirtileri Neler?

Çocuğun okul çağına başlamasıyla beraber aktivite seviyesi artıyor. Daha fazla spor yapmaya başlıyor. Zaten düztabanlık şikayetlerinin en çok başladığı zamanlar bunlar. Sosyal yaşantının artmasıyla şikayetler başlıyor. Birçok doktorun düztabanlığı tedavi etmeyi tercih ettiği zamanlar haliyle okul çağlarıoluyor. Çünkü çocuğun yorgunluğunu, spor çalışmalarından geri kalıp kalmadığını, günlük aktivitesini yerine getirip getiremediğinin sorgulandığı zamanlar okul çağları.

Çocuklarda Düztaban Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Havada ve yerde ayağının şekli aynı mı? Havadayken kavis varken, yerdeçöküyor mu? Çocuk yürürken arkadan bakıldığında topuk içeri dönüyor mu, içeribasıyor mu?” gibi evde yapılan gözlemler vardır. Ama her çocuğun altı aş civarıbir ortopedik muayeneden geçmesi gerekir. Bu çok önemli. Doktorun belirlemesi şart.

çocuklarda düztaban olup olmadığı nasıl anlaşılır

Düztaban Günlük Hayatı Nasıl Etkiler?

Spor performansını ve spor sonrası erken yorulma şikayetlerini getirdiğiiçin düztabanlık, sportif faaliyetleri etkiler. Günlük performansı yerinegetiremez. Okuldan eve geldiğinde bilek ve bacak ağrısı şikayeti olması, düzağrısı şikayeti olması gibi şeyler belirti. Şikayetler başladığında tedavibaşlamalı.

Düztaban Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Düztabanlığın rijit mi, flexable mı olduğuna bakmak gerekiyor. Esnek mi,sert mi? Sert olanları ameliyat etme ihtiyacı oluyor, esnekleri de ameliyatetme ihtimali çok nadir oluyor. Çocuk tabanlıkla tedavi edilebilir mu önce onabakmak gerekiyor. Tanı oyulduğu zaman, eğer sonuç ameliyatsa, çocuğungelişimini tamamlamasını beklemeye gerek yok. Bazı deformitelere erken müdahaleetmek gerekiyor. Bazı durumlarda ise beklemek gerekiyor. Yaşa, şikayete vedeformitenin durumuna göre karar vermek gerekiyor. Altı yaşında çok deformitesiolan çocuk hemen ameliyat edilmeli, 11 yaşına gelmiş ama deformite az,tabanlıkla idare edebiliyor, o zaman kemik gelişimini beklenebilir. Flexableise zaten ameliyata gerek yok.

Çocuklar Düztaban Ameliyat Sonrası Üç Ayda İyileşebiliyor!

Yetişkin düztabanlığı giderek ilerleyen bir özellik gösterdiği için, onda ne kadar erken müdahale edilirse o kadar iyi. Çocukluk düztabanlığı yerleşik bir rahatsızlık. Çocuk düztabanlığında, tabanlıkla idare edebildiği zaman beklemekdaha doğru. Erişkinde hastalığın daha kötü gideceği belli, o yüzden hemen müdahale etmeli. Çocuklar ameliyat sonrası üç ayda iyileşiyor. Yaz tatili öncesinde ameliyat edip, okula yetiştiriyoruz. Ve düztabanlıktan tamamen kurtuluyor. Spor yapan bir çocuksa, ameliyattan bir yıl sonra istediği her sporu yapabilir hale gelir.

Yorumlar