Çocuklarda geniz eti gelişimi engeller mi dikkat dağınıklığına neden oluyor!

Çocuğunuzda asabi hareketler ve dikkatsizlik varsa nedeni geniz eti olabilir! Ebeveynlerin sıklıkla sorduğu çocuklarda geniz eti gelişimi etkiler mi?

Çocuklarda geniz eti gelişimi engeller mi dikkat dağınıklığına neden oluyor!

Çocuğunuzun derslerinde yeteri kadar başarılı değilse, sürekli dikkat dağınıklığı yaşıyorsa ve asabi davranışlar sergiliyorsa neden geniz eti olabilir! Hisar Hospital Intercontinental Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Yavuz Selim 
Yıldırım, ''Çocuklarda geniz eti olup olmadığı nasıl anlaşılır? Geniz eti gelişimi etkiler mi? gibi sıklıkla sorulan sorular hakkında elmaelma.com okurları için bilgiler verdi.

ÇOCUKLARDA DİKKAT DAĞINIKLIĞI VE ASABİYETE DİKKAT !

Çocuğunuzda dikkat dağınıklığı, ders başarısında azalma, huzursuzluk ve asabiyet varsa sebebi geniz eti olabilir. Çocuklarda uykuda solunum problemine bağlı bu belirtiler çok fazla görülüyor, ancak geniz eti akla gelmediği için tedavide gecikmeler yaşanıyor.

GENİZ ETİ ÇOCUKLARDA HANGİ SORUNLARA YOL AÇAR?

Temel olarak iki yolla problem yaratır. Birincisi; çok büyüdüğünde mekanik olarak genizi kapatır ve tıkayıcı uyku apnesi denilen uykuda solunumun duraklamasına kadar varan ciddi problemler oluşturur. İkinci olarak; tıkayıcı özelliğinden bağımsız olmak üzere geniz eti mikroplarla istila edildiğinde mikropların büyümesine ortam hazırlar. Bu durum, geniz etinin yerleştiği bölüm tam bir kavşak olduğundan, üst ve alt solunum yollarında tekrarlayan enfeksiyonlara sebep olur. Problemin uzun sürmesi sonucu çocuklarda uzun ve ince yüz yapısı, yüksek damak, üst çenenin öne doğru büyümesi, ağızın sürekli açık olması hali, bozuk dişler ve göz altlarında çöküklükle karakterize “adenoid yüz” denilen tipik bir yüz ifadesi ortaya çıkar. Bu çocuklar anneden babadan çok bir birlerine benzer, bu hastaların yüz görünümü çok tipiktir, kapıdan girerken tanımak mümkündür. 

Geniz eti olan çocuklarda; tıkayıcı uyku apnesi, üst solunum yolu direnç sendromu, horlama, burun tıkanıklığı ve buna bağlı ağız solunumu, dikkat dağınıklığı ve buna bağlı ders başarısında azalma, huzursuzluk ve asabiyet, gece altına işeme, yutma ve konuşma bozukluğu, tat ve koku almada azalma, orta kulakta sıvı toplanması, işitmede azalma, anormal yüz ve diş gelişimi, büyüme ve gelişme geriliği, pulmoner hipertansiyon, kor pulmonale, orta kulak iltihabı, sinüzit, bademcik iltihabı, akciğer iltihabı gibi problemlerle karşılaşılır.

NASIL TESPİT EDİLİR?

KBB uzmanlarının sahip olduğu endoskop ile ağız içerisinden veya Fleksibil Endoskop ile burun içerisinden kolayca saptanabilir. Muayeneye uyum sağlamayan çocuklarda Lateral Nazofarenks grafisi ile de saptanabilir. 

TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Aktif enfeksiyon varlığında ilaç tedavisi ile tedavi ettikten sonra mutlaka endoskop ile tekrar kontrol edilmelidir. Büyük olanlar için kortizonlu burun damlaları denenebilir veya günübirlik ameliyat ile tedavi edilebilir. 

Yorumlar