Zeytinin faydaları birçok hastalığa iyi geliyor!

Zeytinin faydaları neler? Kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi olan zeytinin insan sağlığına olan faydalarına inanamayacaksınız.

Zeytinin faydaları birçok hastalığa iyi geliyor!

Kahvaltı sofralarının vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan zeytinin insan sağlığıa olan faydalarını duymuş muydunuz? Kanserli hücrelere karşı savaşmasından tutun da kabızlık problemine kadar birçok konuda yarar sağlayan zeytinin faydaları kadar zeytin çekirdeğinin de pek çok faydası bulunuyor. Peki bunlar neler? Elmaelmacom olarak bu şahane lezzetin sağlığa olan faydalarını sizler için araştırdık.  İşte belki ilk kez duyacağınız zeytin ve zeytin çekirdeğinin faydaları hakkında bilinmeyenler!

İÇERİSİNDE BOL MİKTARDA VİTAMİN BULUNMAKTADIR 

Zeytin kalsiyum ve mineral bakımından oldukça zengin bir besindir. Hem yeşil hem de siyah olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır. Zeytinin içerisinde bl miktarda A, D, E ve K vitaminleri bulunmaktadır. 

İHTİYAÇ DUYULAN DEMİRİN YÜZDE 55'İNİ KARŞILIYOR 

Zeytin eski çağlardan itibaren hastalıkların ilerlemesini önlemek amacıyla kullanılan bir besindir. Uzmanlar günde beş zeytin yemenin vücudun ihtiyacı olan demirin yüzde 55'ini karşıladığını vurguluyor. 

KANSERLİ HÜCRELERE KARŞI MUCİZE ETKİ YARATIYOR 

Zeytin çok yararlı bir besindir. Bağışıklık sistemindeki sağlıklı hücrelerin sayısını arttırarak vücudun kanserli hücrelere karşı direncini arttırmaktadır. 

ANEMİYİ ÖNLÜYOR 

Anemi hastalığına karşı koruyucu etkisi vardır. Bunun yanı sıra damar tıkanıklığı ve kalp hastalıklarının yaşanmamasını sağlamaktadır. 

CİLT VE SAÇ SAĞLIĞINA İYİ GELİYOR 

Zeytin antioksidan bakımından zengin bir besindir. Bunun yanı sıra E vitamini bakımından oldukça zengin olan bu besin cildin parlak ve ışıl ışıl görünmesini de sağlıyor. Cilt sağlığının yanı sıra saç sağlığını da koruyan zeytinin faydaları saymakla bitmiyor. 

MİDE YANMASI VE ÜLSERE İYİ GELİYOR 

Zeytin kadar zeytin çekirdeği de insan sağlığına oldukça fayda sağlamaktadır. Özellikle  yemek sonrası yaşanan mide yanması ve ülser gibi hastalıklara iyi geldiği söylenen zeytin çekirdeği içerdiği omega 3 yaş asitleri ve çözücü asitler sayesinde bilenin temizlenmesini hızlandırır.

KABIZLIK SORUNUNA İYİ GELMEKTEDİR 

Zeytinin çekirdeği aynı zamanda kabızlık sorununa da iyi gelmektedir. Özellikle zeytin çekirdeği toz haline getirilip tüketildiğinde daha etkili olmaktadır. 

 

 

 

Yorumlar