Çocuklarda yüzme nasıl öğretilir? Bağışıklık sistemini güçlendiriyor!

Yüzme çocukların gelişiminde ve bağışıklık sistemini güçlendirmede önemli bir yeri var bu noktada çocuklar yüzmeyi öğretmenin ve önemini bir araya getirdik!

Çocuklarda yüzme nasıl öğretilir? Bağışıklık sistemini güçlendiriyor!

Çocukların yüzme öğrenmesi vücut gelişimini desteklemesinin yanında ilerki hayatında önemli bir yeri bulunuyor. Yüzen çocuğun aynı zamanda bağışıklık sistemide gelişiyor ve güçleniyor. Anne ve babaların çocukların yüzme etkinliğini desteklemesi ve çocukların yüzmeyi öğrenmesini desteklemesiyle son dönemlerde teknolojiye olan bağlılını da azaltıyor. Ancak ebeveynlerin çocuklarına yüzme alışkanlığını kazandırması hakkında bilinmesi gerekenleri Sports International Çankaya Vadi Şubesi Yüzme Eğitmeni Neşe Kısal sıraladı. Çocuklar yüzmeyi nasıl öğrenir, aileden mi yoksa eğitmenden mi öğrenmeli? İşte yüzmenin çocuğunuza sağladığı o gelişmeler!

Bilgisayar ve tablet başında geçirilen zaman diliminin artması, çocuklarda fast food tüketiminin yaygınlaşması çocukları obeziteye bir adım daha yaklaştırıyor. Sporun herhangi bir branş dalı ile ilgilenen çocukların ise hem fiziksel hem de mental açıdan daha sağlıklı oldukları gözlemleniyor. Dokuzuncu aydan itibaren çocukların yüzme ile tanıştırabilisiniz. Çocuklarda yüzme eğitimi doğru program uygulandığı zaman 9. aydan itibaren başlayabilir. Su hâkimiyeti dediğimiz su içinde kendini kurtaracak seviyede doğru hareketler ve doğru nefes taktikleri öğretilerek çocuğun su ile buluşması hızlandırılabilir. Teknik anlamda ilerleme ise çocuğun yüzmeye kaç yaşında ve ne zaman başladığı ile doğru orantılı ilerleyen bir süreç. Doğru program hazırlandığı sürece çok küçük yaştan itibaren çocuklarda yüzme gelişimi sağlanabilir.

Yüzme Çocuklarda Bağışıklık Sistemini Güçlendiriyor!

Yüzmenin 7’den 77’ ye herkeste dolaşım sistemini ve kan dolaşımımızı doğrudan etkilediğini çocukları obeziteden uzak tuttuğunu anlatan Kısal “Yüzme ile çocukların ileri yaşlarda kalp damar sağlığı problemleri ile karşılaşması engellenebilir. Spor, hangi branş olursa olsun tamamen disipline yöneliktir. Çocuğun fiziksel ve zihinsel gelişiminden disiplinli olarak karakterinin oturmasında ve gelişmesinde ciddi katkı sağlar. Yüzme de branşlar içinde çocukların en küçük yaşta başlayabileceği tek branş. 9 aydan itibaren bir çocuğa herhangi bir branşta eğitim veremeyebilirsiniz ama yüzme aslında ana karnında başladığı için bu süreç daha hızlı olacaktır. Çocuklar bu branşa daha fazla yönlendirilmeli” dedi. Yüzme sporunun sadece yaz aylarında yapılmasının da yanlış olduğunu anlatan Kısal “Hâlbuki çocuğun kış sezonunda da yüzmesi, bağışıklık sisteminin gelişmesinde büyük katkı sağlıyor. Hastalanma oranı düşüyor” ifadelerini kullandı.

Anne ve Babalar Çocuklarda Yüzme Korkusuna Neden Oluyor!

Anne babalar çocuğa yaptıkları yanlış bir hareketle bile çocuğun spordan uzaklaşmasını sağlayabilir. Çocukların ilk eğitimlerini işin uzmanlarından alması daha doğru olacaktır. Antrenörü ile doğru bağ kuran çocuklar daha başarılı olarak,hızlı öğrenecektir.

Yorumlar