Çocukların beslenme çantasında neler olmalı? Her gün süt koyun!

Çocuğun gelişimi ve sağlıklı beslenmesi için her gün beslenme çantasına koymanız gerekenleri bir araya getirdik!

Çocukların beslenme çantasında neler olmalı? Her gün süt koyun!

Çocuklar için yeni eğitim öğretimin başladığı veya okul tecrübesini bu yıl ilk defa tadacak olanlar için zihinsel ve fiziksel gelişiminde büyük rol taşıyan besinlerden biri de süttür! Uzmanlar çocukların her gün iki bardak süt içmesi gerektiğinin altını çizerek beslenme çantalarına ebeveynlerin mutlaka koyması gerektiğini söylüyor. Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç çocukların beslenme çantasında olması gerekenler hakkında önemli uyarılarda bulundu!

Zihinsel ve bedensel gelişime destek olan sütün insan vücuduna yararı yadsınamaz. Gün boyu okulda vakit geçiren öğrenciler, süt içerek bağışıklık sistemini güçlendirip kış aylarının da yaklaşmasıyla hastalıklardan korunuyor. Uzmanlar, vücut direncini artırmak ve sağlıklı beslenmek için gün içinde iki bardak süt içilmesi gerektiğini söylüyor.

Günde İki Bardak Süt Zeka Gelişimini Destekliyor!

Günde 2 bardak sütün zekâ gelişimi açısından büyük önem taşıdığını ve okul başarısını artırdığının kanıtlandığı ortaya çıktı. Yeterli ve dengeli beslenebilmek için her besin grubunu tüketmeye ihtiyacımız var. Süt, et, tahıl, meyve, sebze, yağ ve şekerlerden oluşan besin grupları içinde yalnızca süt enerji oluşumunda etkili olan karbonhidrat, protein ve yağı bir arada içeriyor. Sütün enerji vermesinin yanı sıra bağışıklık sistemi açısından da önemi büyük. Mevsim değişimiyle birlikte görülen bağışıklık sisteminin zayıflaması sonucu üst solunum yolu enfeksiyonlarında artma olurken, içeriğinde 40’tan fazla besin öğesi bulunan sütün tüketimi, grip, soğuk algınlığı, farenjit gibi hastalıklarının önlenmesinde önemli rol oynuyor.

Yorumlar