Sağlıklı beslenme programının 9 vazgeçilmez kuralı!

Yaşam kalitesini arttırmanın en önemli adımlarından biri beslenmeden geçiyor. Sağlıklı beslenme programı nasıl olur, ne yemeli? İşte 9 altın kural!

Sağlıklı beslenme programının 9 vazgeçilmez kuralı!

Yaşam kalitesini sağlamak için günlük olarak tüketilen besinlere dikkat edilmesi gerekiyor. Günlük olarak tükettiğimiz besinleri yeniden göz önünde bulundurup güne hangi besinle başlamalı, hangi meyvelere ağırlık verilmeli? gibi en çok merak eidlen sorular hakkında Beykoz Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Arş. Gör. Diyetisyen Fatma Özsel Özcan, sağlıklı yaşam farkındalığı ve bilinçli bir tüketici olmak için 9 önemli kuralı uygulamanın şart olduğunu söyledi. Yaşam kalitesini arttırmak için işte altın değerinde olan 9 önemli kural!

1) GÜNE BİR BARDAK SU İLE BAŞLAYIN!

Gece boyunca durgun olan sindirim sisteminin sabahları suyla harekete geçirilip
temizlenmesi gerekiyor. Yataktan kalkar kalkmaz içilen 1 bardak su, kahveden çok daha uyandırıcı bir etkiye sahip.

2) MEYVE KASESİ BULUNDURUN!

Dekoratif olarak da şık görünen büyük meyve tabakları, sağlıklı ara öğünler ve
atıştırmalıkların hatırlatıcısı olarak sürekli gözünüzün önünde bulunması faydalı olacaktır.

3) KAHVALTI ÖĞÜNÜNÜ HAFİFE ALMAYIN!

Kahvaltı öğününü geçiştirenlerin gün içerisinde bol kalorili, şekerli yiyeceklere daha çok yöneldiği ve gün boyunca daha yorgun, dikkatsiz olduğu bilinmektedir. Gece boyunca boşalan besin depolarının sabahları yerine konulmaması, iş ve okul yaşam verimini düşürüyor.

4) PRATİK BESİNLERİ YANINIZDA BULUNDURUN!

İş çantalarında, ofisteki çekmecelerde ceviz, fındık, leblebi, badem ve yaban mersini gibi atıştırmalıklar bulundurun. Bu önlem, birden gelen açlık duygusuyla oluşan denetimsiz besin tüketimini önlerken aynı zamanda açlığı bastırır. Yağlı tohumlarda bulunan yağ asitleri, gençlik ve sağlığın korunmasına yardım eder.

5) LİSTE OLMADAN ALIŞVERİŞE ÇIKMAYIN!

Önceden hazırlanan liste, gereksiz harcamaları ve abur cubur alımını önler. Bir satış stratejisi olan kasanın çevresine konulan atıştırmalık paketlerinin oyununa gelmemek için alışverişe tok gidilmesi gerekir.

6) TABAKLARIN BOYUTUNU KÜÇÜLTÜN!

Küçülen tabaklarda yenilen aynı miktarda yemek daha fazla doygunluk duygusu yaratacaktır. Büyük tabaklardaki boş alanlar ‘Az yedim’ hissi uyandırarak besin tüketiminin artmasına yol açmaktadır.

7) BESLENME GÜNLÜKLERİ OLUŞTURUN NOT ALIN!

‘Su içsem yarıyor!’ diyen birçok insan, gün içerisinde ufak tefek kaçamaklarını ya unutuyor ya da önemsiz görüyor. Buzdolabına, çalışma masasına asılacak bir besin tüketim günlüğü beslenmenizde nerede yanlış yaptığınızı anlamanıza yardımcı olabilir.

8) HAYIR DEMEYİ ÖĞRENİN!

Hepimizin çevresinde yemek yemeyi ve yedirmeyi seven eğlenceli arkadaşlar vardır. Bu arkadaşlarla yapılan planlar kilo aldırıyorsa buluşma yerlerini sağlıklı yemeklerin bulunduğu yerler olarak belirlemeye çalışın. Spor salonuna beraber gitmeyi deneyin ve mutlaka ‘Hayır’ demesini öğrenin.

9) YEMEK YEMEK İÇİN VAKİT AYIRIN!

Yemek, mutluluk hormonu salgılatan ve yaşamı keyiflendiren sosyal bir etkinlik olmalıdır. Yavaş, keyfini çıkararak ve bol bol çiğneyerek yenilen bir yemek sindirim sistemini gereksiz yere yormaz.

Yorumlar