Spor yaparken doğru bilinen yanlışlar bu uyarılara kulak vermelisiniz!

Spor yaparken doğru bilinen yanlışlar nelerdir? Spor yaparken en sık yapılan hataların neler olduğunu sizler için araştırdık. İşte en sık yapılan 5 hata!

Spor yaparken doğru bilinen yanlışlar bu uyarılara kulak vermelisiniz!

Spor yaparken sürekli olarak yaptığımız bazı hataların olduğunu biliyor muydunuz? Hata olarak görmediğimiz bu şeyler bizi ilerletmek yerine ne yazık ki geriye doğru çekiyor. Sağlıklı ve fit olma konusunda ilk adımlarını atan birçok kişi bu yanlışlar yüzünden sakatlanarak spordan ne yazık ki soğuyabiliyor. Peki nedir bu spor yaparken en çok yapılan yanlışlar? Fitness Eğitmeni Umut Yanılmaz'dan fitness'ta doğru bilinen yanlışların neler olduğunu öğrenik. 

NE OLURSA OLSUN KİLO VERİYİM DE DEMEYİN! 

Sağlıklı olmayan bir diyet programı veya dengesiz beslenmeyle kilo vermek birçok hastalığa neden olabilir. Kilo vermenin en sağlıklı yolu dengeli beslenme ve egzersizdir.

HER GÜN 100 MEKİK ÇEKEREK GÖBEĞİNİZİ ERİTECEĞİNİZİ DÜŞÜNÜYORSANIZ... 

Bölgesel olarak kas geliştirilebilinir ancak bölgesel yağlanmadan kurtulmak pek mümkün olmayabilir. Her gün 100 mekik çekmek, sırt ağrılarına ve kronik bel problemlerine neden olabilir.

KARDİYODA 12. DAKİKADA VÜCUT YAĞ YAKMAYA BAŞLIYOR 

Aslında kardiyo egzersizi yapmaya başladıktan sonra vücut hem karbonhidrat, hem de yağ yakar. İlk olarak karbonhidrat yakımına başlayan vücut, egzersiz süresinin uzamasıyla yağ yakımına başlar. Aynı zamanda vücuttaki yağ yakma süresi yaşa, cinsiyete, antrenman geçmişine ve vücut tipi özelliklerine göre değişiklik gösterir.

DAHA FAZLA PROTEİNİN DAHA FAZLA KAS YAPTIĞINI DÜŞÜNÜYORSANIZ... 

Kas büyümesi, antrenman ve rejenerasyonun bir sonucudur. Beslenme düzeninde daha fazla protein almak, kasların otomatik bir şekilde gelişmesini sağlamaz.

HAFTADA EN AZ BİR YA DA İKİ ANTRENMANIN YETERLİ OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORSANIZ... 

Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için haftada bir ya da iki kez antrenman yeterli değildir. Haftada en az üç gün belirli bir egzersiz planına sadık kalınmalıdır.

 

Yorumlar