Burun estetiği sonrası ne zaman makyaj yapılır 2 hafta zorunluluk sınırına dikkat!

Burun estetiği (Rinoplasti) estetiği sonrası ne zaman makyaj yapılır? Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doktor Elçin Arıtürk yanıtladı.

Burun estertiği (Rinoplasti) ameliyatı hakkında en çok merak edilen sorulardan biri de ameliyat sonrası ne zaman makyaj yapılacağıdır. Ameliyat sonrası yüzde oluşan şişlik ve morlukları kapatma isteği kişiyi her ne kadar makyaj yapmaya itse de Kulak, Burun ve Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doktor Elçin Arıtürk burun estetiği sonrası ne zaman makyaj yapılmalı? Sorusunu yanıtladı.

BURUN ESTETİĞİ SONRASI NE ZAMAN MANKAYJ YAPILIR?

Ameliyat sonrası burun ateli 1 hafta sonra çıkarılır, fakat burun sırtı, ödemin gerilemesi için 1 hafta da flasterlerle desteklenir, dolayısıyla tüm yüz makyajı ilk 2 hafta zorunlu olarak yapılmamaktadır. 

Bu sürede göz çevresine concealer gibi kapatıcılar dermotolojik ürünler tercih etmek koşuluyla sürülebilir. 2 hafta sonunda flasterler de çıktıktan sonra ciltte hafif bir soyulma hali bir miktar komedon artışı olabilir, bu gibi sorunları gidermek için hafif hareketlerle yüz temizleme jelleri ile yüzü temizlemek alkol bazlı olmayan toniklerle cildi temizlemek mümkündür.

Ciltteki bu soyulma döneminde de aşırı makyajdan kaçınmak cildin hava almasını sağlamak gerekir. Aşırı sert cilt temizliği ve  peeling yapmaktan 2 ay kaçınmakta fayda var.

Yorumlar