Göz çevresi estetiği ile bakışlarınızı eşitleyebilirsiniz!

Göz çevresi estetiği nedir? Göz çevresi estetiği nasıl yapılır? Çekici, genç ve canlı bakışlar için göz çevresi estetiği hakkında merak ettiklerinizi yanıtladık

Göz çevresi estetiği ile bakışlarınızı eşitleyebilirsiniz!

Yeni biri ile tanıştığınızda ya da arkadaş ortamında arkadaşlarınızla iletişim kurduğunuzda karşınızdaki kişinin dikkat edeceği ilk yerlerden biri de gözlerdir. Daha genç ve etkileyici gözler için estetik tercihleri arasında göz kapağı cerrahisi ile iki göz kapağının da eşitlemesini amaçlıyor. Yaşlılığın ilk habercisi olan göz çevresinde oluşan ince çizgilerden kurtulmak veya yaşın ilerlemesine ve çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan göz kapağı sorunlarının üstesinden göz kapağı cerrahisi ile gelebilirsiniz. Peki bu noktada göz çevresi estetiği nedir? Göz kapağı cerrahisi ile hangi sorunlar tedavi edilir? İşte merak ettiğiniz tüm soruların yanıtı Plastik, Rekonstrüktif  ve Estetik Cerrah Doç. Dr. Karaca Başaran konu ile ilgili bilgiler verdi.

YAŞLANDIKÇA GÖZ KAPAĞI DERİSİ GERİLİYOR! 

Blefaroplasti olarak da bilinen göz kapağı cerrahisi üst, alt göz kapaklarının veya her ikisinin görünümünü iyileştirir. Gözlerin etrafına daha canlı bir görünüm verir ve hastayı daha uyanık ve dinlenmiş gösterir. Yaşlandıkça göz kapağı derisi gerilir, kaslar zayıflar, yağ depoları artar, üst göz kapaklarında sarkıklık görülür, alında yatay çizgiler ortaya çıkar ve ince göz kapağı derisinde aşırı kırışıklık veya siyah renk değişikliği aşikar hale gelir. Bu tip istenmeyen bulgular başka faktörlerce hızlanabilir, bunlar; çevresel etkiler, hormon dengesizliği, sigara kullanımı, alkol kullanımı, ilaç suiistimali, uygunsuz diyet, sağlığın kötü olması ve aşırı güneş maruziyetidir.Blefaroplastide (göz kapağı cerrahisi) daha genç bir görünüm kazandırmak amacıyla göz kapaklarının deri, yağ ve kaslarına müdahale edilir veya bunlardan bir kısmı çıkarılır.

Blefaroplasti operasyonu alt veya üst göz kapaklarına (ayrı ayrı veya aynı zamanda) yapılabilir. Estetik endişeler göz kapağı cerrahisinin tek nedeni değildir; gözlerin üzerine sarkan ekstra deri bazen görmeyi bozabilir.

GÖZ KAPAĞI CERRAHİSİ İLE HANGİ DURUMLAR TEDAVİ EDİLİR?

-Üst göz kapaklarına şişkin görüntü veren yağ depoları.
-Üst göz kapağının doğal konturunu bozan (ve bazen hastanın görmesini engelleyen) veya kıvrımlara neden olan gevşek veya sarkık deri.
-Alt göz kapağından deri fazlalığını ve ince kırışıklıkları almak.
-Göz altı torbaları.

Blefaroplasti genellikle yaklaşık 1-2 saat süren bir prosedürdür. Göz kapağı cerrahisi lokal-sedasyon veya genel anestezi altında yapılabilir. Göz kapağı cerrahisi yaraları neredeyse belirsizdir çünkü üst blefaroplasti insizyonları göz kapağının doğal kıvrımından yapılır. Alt göz kapağı cerrahisinde ise insizyon tam olarak kirpik hattından veya alt göz kapağı içinden iz kalmayacak şekilde yapılabilir. İnsizyonların kapatılması ve iyileşme periyodu sırasında göz kapağının hassas derisini bir arada tutmak için çoğu vakada dikiş atılır (sıklıkla kendi kendine emilen).

göz kapağı cerrahisi nedir hasta ne kadar sürede iyileşir

GÖZ KAPAĞI CERRAHİSİ SONRASI HASTA NE KADAR SÜREDE İYİLEŞİR?

Göz kapağı cerrahisinden sonra esas şişkinliğin ve morarmanın geçmesi yaklaşık 7-10 gün sürer. Emilen dikişler kendi kendilerine emilir, kalıcı dikişler ise 4-7 gün içinde alınır. İlk birkaç hafta gözlerde kuruluk veya sulanma, bulanık görme ve ışığa hassasiyet olabilir ama bu semptomlar zamanla kaybolur. 3-4 gün içinde normal aktiviteye dönülebilir ama müdahaleden 2-3 hafta sonrasına kadar ağır fiziksel aktivite yapılmamalıdır.

Yorumlar