Başak Sayan kimdir oyunculuğu bıraktı 'yeni kitap çıkardı'

Yaprak Dökümü dizisi ile adını duyuran ünlü oyuncu Başak Sayan oyunculuğu bıraktı! Başak Sayan kimdir? İşte tüm hayatı.

Başak Sayan kimdir oyunculuğu bıraktı 'yeni kitap çıkardı'

Yaprak Dökümü dizisi ile adını duyuran ünlü oyuncu Başak Sayan geçtiğimiz günlerde oyunculuğu bıraktığını ve artık sadece yazmak istediğini açıkladı. Kariyerine bundan sonra yazar olarak devam etmek isteiğini açıklayan ünlü oyuncu yeni bir kitap çıkardığını duyurdu. Bir döneme damga vuran dizilerden olan 'Yaprak Dökümü' adlı dizide 'Ceyda' karakteri ile akıllara kazınan Başak Sayan "Bu dünyada asıl bulunma nedenimin sadece yazmak olduğunu biliyorum artık" diyerek oyunculuk kariyerine son verdiğini 

OYUNCULUĞU BIRAKTI!

Oyunculuk hayatına artık son verdiğini sevenleriyle paylaşan ünlü oyuncu Başak Sayan, bundan sonra kariyerine artık yazar olarak devam edeceğini açıkladı. Ünlü oyuncu "Beni asıl mutlu eden şeyin, bu dünyada asıl bulunma nedenimin sadece yazmak olduğunu biliyorum artık" diye başladığı açıklamasına şöyle devam etti: "Her insan bir nedenle gelir bu dünyaya. Ömrü boyunca bu nedeni arar durur ama aslında o neden o daha küçükken belli etmiştir kendini aslında. Çünkü geliş nedeni ona bahşedilen yetenekte gizlidir. Ancak insan içindeki sesi dinlemeyi çok geç öğrendiği için, onu dinlemek yerine içinde bulunduğu çevrenin en çok hoşuna gidecek şeyi arzulamaya başlar zamanla.

Çünkü onların gözüne güzel gelecek bir kimlik, bir 'ben' yaratmak ister. En büyük arzusu haline gelir 'olmak istediği kişi'. Bu dünyaya olmak için geldiği kişi ile olmak istediği kişi farklıdır çoğu zaman. Ve gerçeği zamanla anlar. Yaptığı hiçbir şey onu mutlu etmemeye başladığında, hiçbir şey başarma hissi vermediğinde içine döner ve sorar 'Ben neden buradayım?' diye. Uzun bir süre en büyük hayalim olduğuna inandığım oyunculuğu ömrümün sonuna kadar yapmayı düşünürken, bugün artık bunu istemediğimi söyleyebilirim rahatlıkla." dediği satırlarını sosyal medya hesabından sevenleriyle duyurdu.

HAYAT BENİ BİR YOL AYRIMI NOKTASINA GETİRDİ

Sözlerine devam eden Sayan: "Bana 'ne zaman sizi ekranlarda göreceğiz?' diye soran sevgili takipçilerime şunu söylemek istiyorum; beni artık ekranlarda oyuncu kimliğimle görmeyeceksiniz. Uzun bir süredir hiçbir projeyi kabul etmiyorum. Etmeyi de düşünmüyorum. Çünkü hayat beni bir yol ayrımı noktasına getirdi ve ben beni asıl mutlu eden şeyin, bu dünyada asıl bulunma nedenimin sadece yazmak olduğunu biliyorum artık. Tıpkı küçük bir kızken bildiğim gibi. Hayatta hiçbir şey tesadüfen olmaz.

"BU DÜNYADA BULUNMA NEDENİNİZİ BİR AN ÖNCE GERÇEKLEŞTİRMENİZİ DİLERİM"

Her şey bizi bulunduğumuz ana getirmek için şekillenmiştir. Belki ben önce olmak istediğim kişi olmayı başarıp, ardından olmam gereken kişi olmaya doğru bir yolculuğa çıkmayı seçmişimdir başka bir boyutta, kim bilir. Kalbinizdeki en gizli arzularınızın gerçekleşmesini değil, bu dünyada bulunma nedeninizin bir an önce gerçekleşmesini dilerim sizin için bu yüzden. Ve son söz; hepinizi öyle çok seviyorum ki. Yüz yüze tanışmıyor olsak bile kalplerimiz arasında bir bağ var, biliyorum. Siz de biliyorsunuz. İşte o sevgi ve destek her şeyi başarmak için yeter. Kucak dolusu sevgilerimle."

BAŞAK SAYAN KİMDİR?

17 Haziran 1977 tarihinde Ankara'da dünyaya gelmiştir. Kendi internet sitesinde yer alan bilgilerde şu detaylar yer almaktadır;

Asker olan babası Sözer Sayan ile almanca öğretmeni olan annesi Latife Sayan’ın ilk çocuklarıdır. Kendinden üç yaş küçük olan kardeşi Ozan’ın ardından 12 yıl sonra ikiz olan diğer kardeşleri Anıl ile Çağrı dünyaya gelmiştir.

Annesi Latife hanım 16 yaşına kadar Almanya’da büyümüş ardından Türkiye’ye dönmüştür. Hem annesi hem babası üniversite eğitimi için Ankara’ ya gelmiş, evlenerek buraya yerleşmişlerdir. Babasının asker olmasından dolayı Başak Sayan’ın çocukluğu askeri lojmanlarda geçmiş, disiplinin en hakikisinden nasibini almıştır. Babası askerliğin ardından mütahitlik yapmaya başlamış, yaklaşık on beş yıldır bu alanda çalışmaktadır. Annesi ise öğretmenliğin ardından Ankara milli eğitim müdür yardımcılığı görevini sürdürmektedir.

Küçük yaştan itibaren aktrist ve yazar olma hayalleri kuran Başak Sayan, okuduğu okulların tiyatro kollarında aktif olarak çalışmış, öyküler yazarak kendini ifade etmeye çalışmış, bunun yanı sırada ilkokul ve ortaokulda basketbolla ilgilenmiştir.

1995 yılının bir mart sabahında İstanbul’a gelen Başak Sayan’ın hayatı bu tarihten itibaren değişmiştir. Üniversitede iktisat eğitimi alırken biraz para kazanabilmek için televizyonda iş bulmaya karar vermiş ve bunu o sıralar star tv’de çalışan bir tanıdığına söylemiştir. Aldığı yanıt onun hırslı kişiliğini ön plana çıkarmasına sebep olur. Gidip kendini tanıttıktan ve iş başvurusu yaptıktan bir gün sonra star tv’de çalışmaya başlar. Ardından başka kanallarda kadın ve müzik programları hazırlayıp sunmaya başlamıştır. Aynı yıllarda reklam oyunculuğu da yapmaktadır. Aynı tarihlerde bir televizyon filminde rol aldıktan sonra dönemin ses getiren dizilerinden fırat’da oynamaya başlamıştır.

Birkaç yıllık bir aranın ardından 2000’de yapmak istediği tek işin oyunculuk olduğuna karar verdikten sonra televizyon dizilerine ağırlık vermiş ve bugüne dek çok sayıda ses getiren televizyon dizisinde rol almıştır. 2004 yılında rol aldığı Gurbet Kadını adlı diziyle daha geniş kitleler tarafından tanınmış, 2006 yılında rol aldığı Geniş Zamanlar ve Yaprak Dökümü adlı dizilerle bu ivmeyi yukarı taşımıştır.

Çocukluğundan beri öyküler yazan Başak Sayan’ın en büyük hayali oyunculuk ve yazarlıktır. İki mesleğin de en büyük tutkusu olduğunu dile getiren oyuncu ve yazar hayatının sonuna kadar sadece yazarak ve oynayarak yaşamak istediğini dile getirmektedir. Sanatın her dalının insanlara bir şeyler anlatması, hayata başka bir noktadan bakmalarını sağlaması gerektiğini düşünen Başak Sayan’ın yazdığı romanlar ve yazıları da hayatı sorgulayan, gerçekliğin ne olduğu üzerine insanı düşündüren metinlerdir.

2010 yılı kendisini yazı alanında da öne çıkarttığı yıl olmuştur. 2010 Haziran ayında piyasaya çıkan ‘’Aşk Ve Baştan Çıkarma Üzerine’’ adlı ilk kitabının ardından Akşam Gazetesinde köşe yazarlığı yapmaya başlamış, 2011 Haziranında da ilk romanı ‘’Bağlanma Korkusu’’ nu yayınlanmıştır.

2014 yılında tanışıp ABD’nin Washington DC kentinde evlendiği ekonomist Murat Vardal ile bir süre orada yaşamaya devam etmiş, 2015 yılında ise İstanbul’a yerleşmişlerdir.

2015’in Kasım ayında yayınlanan ikinci romanı Kelebeğin Kaderi piyasaya çıkar çıkmaz çok satanlar listesine girmiş ve aylarca listelerdeki yerini korumayı başarmıştır. Uzun yıllar doğu felsefelerini inceleyip bu konu üzerinde araştırmalar yapan oyuncu ve yazarın dini anlayışı çok daha evrensel boyutlardadır.

Günlük hayatında sporun yeri çok önemli olan Başak Sayan haftanın 3 günü düzenli olarak spor yapmaktadır. 2004 – 2009 arası astroloji ve astronomi eğitimi alan Sayan’ın, Hermetik felsefenin özü olan ‘’Yukarıda ne varsa aşağıda da o vardır’’ sözünü benimseyerek, çok daha bütüncül bir gözle olaylara yaklaştığını söyleyebiliriz.

Meslek yaşamında en küçük bir yarıntı bile önemlidir. Yazdığı romanların ya da çalıştığı senaryoların her bir sözünü istediği etkiye ulaşana kadar defalarca gözden geçirerek çalışır. Sonunda sadece kendisinin anlayabildiği ama okuyanların ya da izleyenlerin anlayabildiği bir şey çıkar ortaya. Yalın bir gerçeklik duygusu. Demir gibi bir disiplinle çalışarak yaşayan oyuncu ve yazarla ilgili en yaygın bilinen şey, oynadığı tüm karakterleri olduğu kadar yazdığı romanlarda da karakterleri gerçeklik duygusuyla harmanlayarak sunuyor olmasıdır.

Hayallerine giden yolda daha uzun süre kendisinden ve yaptığı işlerden bahsettirecek olan Başak Sayan’ın kendi deyimiyle savaşı biteceğe benzemiyor. Halen İstanbul’da yaşamakta olan oyuncu ve yazar şu günlerde yeni romanının hazırlıklarını sürdürmektedir.

ROL ALDIĞI PROJELER

Milat - 2015 ( oyuncu ve senarist ), Altındağlı - 2013, Harem - 2012, Araf Zamanı - 2011, Nekrüt - 2008, Geniş Zamanlar - 2007, O Kadın - 2007, Gizli Patron - 2006, Hacı - 2006, Yaprak Dökümü - 2006, Şifre - 2005, Naciye'yi Kim Sevmez - 2005, Bir Dilim Aşk - 2004, Gece Yürüyüşü - 2004, Gurbet Kadını - 2003, Canım Kocacığım - 2002, Hırsız - 2001, Derman Bey - 2001, Nilgün - 1999, Fırat - 1997, Çılgın Bediş - 1996

Yorumlar