Lazerle varis tedavisi nasıl yapılır bacakta iz kalır mı?

Zamanında tedavi edilmediğinde ilerleyen süreçte başa bela olan varis rahatsızlığını iz kalmadan lazerle kurtulabilirsiniz!

Lazerle varis tedavisi nasıl yapılır bacakta iz kalır mı?

Özellikle kadınlarda erkeklere oranla çok daha fazla görülen rahatsızlıklardan biri de varis rahatsızlığıdır. Her ne kadar ilk başlarda sadece görünüm olarak sıkıntı yaratabileceği düşüncesi olsada gereken tedavi uygulanmadığında ilerleyen süreçte ağrılı ve kişinin başına bela olacak şekilde yaşam kalitesini düşürmeye neden olmaktadır. Varis tedavilerinde sıklıkla sorulan sorulardan olan varis tedavisinde bacakta iz kalır mı lazerle varis tedavisinde iyileşme süreci ne kadar sürer lazerle varis tedavisi nasıl yapılır varisin belirtileri neler? gibi merak edilen sorulara Memorial Dicle Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölümü’nden Prof. Dr. Muzaffer Bahçivan, “Endovenöz Lazer” ile elmaelma.com okurlarına lazerle varis hakkında bilgi verdi.

Kadınlarda, erkeklere oranla daha sık görülen ve önemli bir sağlık sorunu olan varis, tedavi edilmediği takdirde günlük yaşamı olumsuz etkileyebiliyor. İleri düzeyde varisin tedavisinde ameliyat seçeneğinin yanı sıra uygun hastalarda “Endovenöz Lazer” tedavisi de günümüzde artık sıkça kullanılıyor. Ağrısız ve kesi yapılmadan gerçekleştirilen bir işlemden 1-2 saat sonra hasta ayağa kalkıp yürüyebiliyor ve kısa sürede sağlığına kavuşuyor. 

VARİSİN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Varis, toplardamarların kalıcı olarak genişlemesi, kıvrılması ve uzaması ile karakterize bir hastalıktır. Varisler çoğu kez bacak derisinin altında mavimsi renkte değişik çaplarda kıvrıntılı kabarıklıklar şeklinde görülür. Yıllarca görünüm dışında hastada herhangi bir şikayete yol açmadan kalabilir. Ancak ilerleyen vakalarda bacaklarda şişme ve bir süre sonra kronik venöz yetmezlik gelişebilir. Bacakta ağrı, kaşınma, yanma, gece krampları ve sürekli bir rahatsızlık hissi başlıca görülen şikayetlerdir. Varisli damarların bacaklarda görülmesi çoğu kez tanı için yeterlidir. Ancak varisin nedeninin anlaşılması için renkli doppler ultrasonografi yapılmalıdır.

TEDAVİ EDİLMEYEN VARİS İLERDE BAŞA BELA!

Tedavi edilmeyen varis zamanla kötüleşir ve hasta için önemli bir sağlık sorunu haline gelir. Girişim yapılmadan uygulanan ilaç tedavisi, varis çorapları ve günlük yaşamla ilgili bir takım öneriler sadece şikayetlerin hafiflemesine yardımcı olur. Varislerin kesin tedavisi ise çoğu kez varisli damarların ortadan kaldırılmasıdır. Günümüzde tüm dünyada en popüler tedavi yöntemi, “Endovenöz Lazer” yöntemi ile büyük varislerin içten lazer ile kapatılmasıdır.

LAZERLE VARİS TEDAVİSİNDE İYİLEŞME SÜRESİ NE KADARDIR?

Endovenöz lazer ile tedavinin, hasta için önemli ayrıcalıkları bulunmaktadır. İşlem lokal anestezi altında yapılmakta, ortalama 30 dakika veya 1 saat sürmekte, hasta 1-2 saat dinlendikten sonra yürüyerek evine gidebilmektedir. Hastanın işlem sonrası hareketlerinde herhangi bir kısıtlama da bulunmamaktadır. Tedavide başarı, safen toplardamarının ortadan kaldırılması olarak tanımlandığında bu hedefe %93-98 oranında ulaşılabilmektedir. Başarı için iyi hasta seçimi çok önemlidir. “Endovenöz Lazer” hastaya şu ayrıcalıkları sağlar;

 LAZER TEDAVİSİNDE BACAKTA İZ KALIR MI?

Lokal anestezi ile yapılabilir. Daha az ağrı ve sorun ile yetmezlik, safen toplardamardan kaldırılır. Lazerle varis tedavisinde sık sık sorulan sorulardan biri de iz kalıp kalmadığı sorusudur. Ancak sık sık sorulan bu soruya yanıt olarak lazerle varis tedavisi sonucunda bacakta herhangi bir iz kalmaz. Bacakta herhangi bir kesi gerektirmez. Morarma ve şişlik çok az olur, hastanede yatış gerekmez, hasta kısa sürede iyileşir.

LAZERLE VARİS TEDAVİSİNİN YAN ETKİLERİ VAR MI?

Lazer ile varis tedavisi sonrası yan etkiler ender olarak görülür. Hastalar işlem sonrası bazen tedavi edilen hat boyunca kızarıklıktan ve deri altında oluşan hafif ağrılı bir sertlikten şikayetçi olabilir. Bu durum bir kaç hafta içinde kendiliğinden kaybolur. Yine çok ender olarak lazer uygulanan toplardamar üzerindeki deride uyuşukluk ortaya çıkabilir bu durum da birkaç hafta içinde düzelir. İşlem sonrasında bütün normal aktiviteler (yürümek, banyo yapmak vb.) devam ettirilebilir. Sadece işlem sonrası hastalara bir süre ağır egzersizler yapmamaları önerilir.

Yorumlar