Sevgi Barış Dostluk Festivali

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde düzenlenen Uluslararası Sevgi Barış Dostluk Kültür ve Sanat Festivali, Ceza ve Ajda Pekkan konserleri ile sona erdi.

Sevgi Barış Dostluk Festivali

Sevgi Barış Dostluk ödülü ise Eurovision 2011 final birincisi Eldan ve Nigar'a verildi.

barisodul2.jpg

Ereğli Belediyesi tarafından bu sene 18'ncisi düzenlenen Uluslararası Sevgi Barış Dostluk Kültür ve Sanat Festivali, üçüncü günü yapılan etkinliklerle tamamlandı. Festival, Ceza ve Ajda Pekkan konserleri ile sona erdi. Ceza grubunun sahne alması ile birlikte hayranları şarkılarını eşlik etti. Şarkılarını seslendiren Ceza'nın sonrasında Sevgi Barış Dostluk ödülü törenine geçildi.

Ereğli Belediyesi tarafından her yıl iki defa verilen Sevgi Barış Dostluk Ödülü Almanya’nın Duesseldorf Eurovision Arena'da yapılan yarışmada ''Running Scared'' isimli şarkıyla Eurovision 2011 final birincisi Eldan ve Nigar'a verildi. Sahneye çıkan ikili Eurovision 2011’i Azerbaycan’a kazandıran ''Running Scared'' isimli şarkılarını Türkiye ve Azerbaycan bayraklarını sallayarak söyledi. Ereğli halkı tarafından kendilerine gösterilen sevinç gösterisini karşılıksız bırakmayan ikili, şarkılarının sonunda “Sizleri çok seviyoruz. Türkiyeli kardeşlerimiz” sözleri ile karşılık verdi.

Şarkının ardından söz alan Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, “Azerbaycan ve Türkiye Tek yürektir. Tek millet iki devlettir. Bu Eurovision yarışmasında Türkiye birinci olamadı, ama Azerbaycan birinci oldu. Biz Türkler sanki biz birinci olmuşuz gibi sevindik. Ellerinde Türk bayrakları ile sahneye çıkmak suretiyle iki ülkenin dayanışmasını ortaya koydular. Türkiye’de yaşayan insanlar duygusal anlar yaşadılar. Bu seneki sevgi barış dostluk ödülünün, Türkiye’nin Nobel ödülünün ikincisini Eldar ile Nigar’a vermeye karar verdik. Başarıları daim olsun.” dedi.

Ereğli Belediye Başkanı Halil Konuşmasının ardından sevgi barış dostluk ödülünü Eldar ve Nigar’a teslim etti. Hediyelerin de verilmesinin ardından Başkan Posbıyık, Eldar ve Nigar ile birlikte Ereğli halkını selamladı.

Ödül töreni sonrasında basın mensuplarını cevaplayan sempatik ikili kısa süre sonra yeniden Türkiye’de olacaklarını söyledi. Özellikle yeni şarkı ve çalışmaları ile Türkiye’de olmak istediklerini kaydeden Eldar ve Nigar, “Biz Türkiye’yi ve Türk insanlarını çok seviyoruz. Burada düet yapmak istediğimiz sanatçılar da var. Ama bunun kim olduğunu açıklamayacağız. Yakın zamanda sizler de göreceksiniz.” dediler. Ajda Pekkan’ı da çok yakından tanıdıklarını dile getiren ikili, “Bizim büyüklerimiz Ajda Hanım'ın çok iyi bir sanatçı olduğunu söylerlerdi. Bizler de onu tanıdığımızda kendisinin ne kadar büyük bir sanatçı olduğunu gördük. En kısa zamanda kendisi ile bir araya gelerek tanışmak istiyoruz.” diye sözlerini tamamladılar. Eldar ve Nigar son olarak Eurovision yarışmasına katılan Yüksek Sadakat grubunun şarkılarını ve performanslarını çok beğendiklerini söyleyerek kulisten ayrıldı.

Pekkan basın mensuplarını dışarı çıkarttı

Festival etkinliklerinin son gecesinin finalinde ise Süperstar Ajda Pekkan sahneye çıktı. Sahneye dansçıları ile birlikte çıkan sanatçı, hareketli şarkılarını seslendirdi. Sahnede hareketli şarkılarına dansı ile eşlik eden sanatçı, basın mensuplarının 3 şarkı çekmesine izin verilmesine rağmen ikinci şarkının ortasında dışarıya çıkmasını istemesi üzerine güvenlik görevlileri basın mensuplarını dışarıya çıkarttı. Ajda Pekkan’ın konserini tamamlamasının ardından gece havai fişek gösterileri ile sona erdi.

Yorumlar