Menekşe çiçeği bakımı nasıl yapılır klorsuz su kullanın!

Ev ortamında en çok beslenen çiçek çeşitlerinden biri de Afrika menekşesidir. Evinizin dekorasyonunu renklendirecek menekşe bakımı hakkında öneride bulunduk.

Menekşe çiçeği bakımı nasıl yapılır klorsuz su kullanın!

Evlerde dekorasyon olarak en çok kullanılan çiçek türlerinden biri de Afrika menekşesidir. Açık ve koyu olmak üzere bir çok renkleri olan menekşeleri evde bakımı ve kaç günde su verilmesi hakkında merak edilen bilgileri bir araya getirdik! İşte menekşe bakımı hakkında merak edilen tüm detaylar haberin devamında...

 

Menekşe balkonlarda, evlerin pencere kenarlarında dekoratif şekilde durabilen özel bir çiçek türüdür. Menekşeler için saksının boyutu ve ortamın aydınlık olması önemlidir. Menekşelerin nelerden hoşlandığını bildiğiniz taktirde sorun yaşamadan yetiştireceğiniz uzun ömürlü bir çiçek türü olarak kalacaktır. Menekşe bakımı nasıl yapılır? Menekşenin evde bakımı nasıl olmalıdır?

EVDE MENEKŞE BAKIMI NASIL YAPILIR?

Menekşeyi koyacağınız saksıyı küçük, derin ve hava alabileceği şekilde delikli seçin. Menekşenin toprağını seçerken özellikle toflu dediğimiz nemli ve aynı zamanda yoğunluğu düşük topraklar olmasına özen gösterin. Daha sonrasında erlit, ponza, vermikülit gibi mineralleri toprağa ekstradan ekleyebilirsiniz.

Tropikal iklimleri seven Afrika menekşesi gün ışığını seven çiçeklerdir ancak burada dikkat etmeniz gereken şey çiçeği doğrudan güneşe temas edecek şekilde değil dolaylı yoldan güneş ışınlarına maruz bırakmak gerekiyor. 

Menekşe bakımlarında en çok sorulan sorulardan biri de sulama işlemidir. Menekşeyi sulamak için oda sıcaklığında klorsuz su kullanmanız gerekiyor. Ancak sulamayı yaparken doğrudan çiçeğin üzerine değil saksının alt tabağından su doldurarak menekşelerin suy ihtiyacını topraktan almasını sağlayın.

Yorumlar