Evlilik teklifi almanın yolları

Sonsuza kadar erkek arkadaşınızın size evlenme teklif etmesini bekleyemezsiniz. İşte evlenme teklifi almanın yolları...

Evlilik teklifi almanın yolları

“Eğer bir süredir beraberseniz ve işleri ilerletmek için size evlenme teklifi etmeye girişmiyorsa, gerçekten de istediğinizi almak için onunla ciddi bir konuşma yapmalısınız.” diyor the Ultimate Compatibility Quiz (Mükemmel Uyum Testi)’in yazarı ilişki terapisi uzmanı Prof. Dr. Krista Bloom. Erkekler, “ölüm bizi ayırana kadar” sözüne olan korkularıyla ün yapmış oldukları için, evlilik konuşmasını yapmak narin bir iştir.


Konuyu ne zaman açmalısınız?

Her çiftin ilişkiyi ilerletiş hızı farklıdır, bu yüzden de şu kadar süre sonra evlilik teklifi konusu gündeme gelmelidir diye bir kural yoktur. Ancak örnek alabileceğiniz bazı ana hatların bulunduğu söylenebilir. Eğer sadece dört veya beş aydır beraberseniz, ne tür bir evlilik yüzüğünün hayalini kurduğunuzu anlatmak için daha çok erkendir. Bu aşamada, daha birbirinizi tanımaya çalışıyorsunuzdur ve yüzükten konu açmak onu şaşırtabilir. Aynı zamanda, bu konuyu konuşmak için yıllar geçmesini beklemek de pek gerçekçi sayılmaz. “Bir yıldır ciddi ve tek eşli bir ilişki sürdürüyorsanız, geleceğiniz hakkında konuşmayı istemek mantıklı bir karardır.” diyor Bloom.

Evlilikten korkuyor olabilir...

Ültimatom verme konusunda pek dikkatli davranmazsanız, bu erkeğiniz tarafından bir tehlike işareti olarak algılanabilir ve kapana kıstırılmış gibi hissetmesine sebep olabilirsiniz. Onu korkutmamak için, ciddi ve sakin olmak çok önemlidir.

Onunla konuşurken sakin davranmanın en kolay yolu, evlilik konusunun sıklıkla aklınıza düşmeye başladığını fark eder etmez onunla bunu konuşmaktır. “Eğer duygularınız dolup taşana kadar beklerseniz, konuyu açtığınızda sabırsız görünmeniz kaçınılmaz olabilir ve bu onu sizi dinlemekten alıkoyabilir.” diyor Finally! How To Stop Dating Losers Forever (Sonunda! Sonsuza Kadar Kaybedenlerle Çıkmamak İçin Ne Yapmalınız)’ın yazarı Prof. Dr. Anthony Riche. O ısrarlı evlilik çanlarınızı durduramadığınız an geldiğinde, konuyu gündeme getirmek için stresten uzak bir ortam seçin, sakin bir akşam yemeği gibi…

Erkekler ipuçlarıyla uğraşmayı sevmez

Sonra da dolaysız konuşun. “Erkekler ipuçlarıyla uğraşmayı sevmezler, bu yüzden de onlara ne istediğinizi dolaysız olarak anlatarak en iyi sonucu alırsınız.” diyor Bloom. Onu kafanızda kocanız olarak canlandırdığınızı anlatın ona ve onun da sizinle aynı duyguları paylaşıp paylaşmadığını sorun. Veya şöyle diyin: “Seninle olmayı seviyorum ve ilişkimizi ileri taşımak istiyorum. Senin de aynı şeyleri hissedip hissetmediğini bilmek istiyorum.”

Zorla güzellik olmaz

Sonunda oldu! Size birden bire teklif etmesini bekleyemezdiniz. Unutmayın ki; her şeyi süzgeçten geçirmek için sizin yeterince vaktiniz oldu, ancak bu onun için yeni bir şey. “Ona evlilikle ilgili düşüncelerini olgunlaştırması için birkaç hafta verin.” diyor Riche. Konuyu tekrar konuşmak için başka bir randevu belirleyin ve o zamana kadar konuyu bir daha açmayın.
O bir karar alır almaz, oradan yolunuza devam edip etmemek size kalmış. “Bir erkek için evlilik teklifine uygun ortam hazırlayabilirsiniz ancak onu buna zorlayamazsınız. Gerçekten de hazır değilse, onu beklemek mi yoksa hayatınıza onsuz devam etmek mi istediğinize karar vermelisiniz.” diyor Bloom.

 

Yorumlar