Neden boşanıyoruz?

Her gün yeni bir boşanma haberi alıyoruz. Arkadaşlarımız, akrabalarımız, komşularımız ayrılık kararı alıyor. Peki o halde neden evleniyoruz, ne yüzden boşanıyoruz?

Neden boşanıyoruz?

Her gün yeni bir boşanma haberi alıyoruz. Arkadaşlarımız, akrabalarımız, komşularımız ayrılık kararı alıyor. Aşklar bitiyor, bir zamanlar çok sevdikleriniz bir anda sokaktaki insandan farksız hale geliyor. Evlilik, her ne kadar da mutlu bir hayat vaat etse de bunun bir garantisi yok. Sevgi bittiğinde ve çiftler gerçek duyguları ile yüzleştiğinde boşanmalar kaçınılmaz oluyor. Peki o halde neden evleniyoruz, ne yüzden boşanıyoruz? Aşkın ömrü kaç yıl? Evlilikler ne kadar sürede değişime uğruyor, hangi dönemlerde tehlike çanları çalıyor? Yoksa artık bir yastıkta kocamak hayalden mi ibaret?

Neden evleniyoruz?

İnsan doğası gereki bakım ve desteğe ihtiyaç duyar. Hem kadın hem de erkek kendini güvende hissedeceği bağlar kurmaya gereksinim duyar. Evlilik, sosyal anlamda çiftlerin birlikteliğinin tescil edilmesi anlamına gelir. Yasal olarak çiftlerin aile ve yakın çevrenin huzurunda bir ömür boyu birlikte olacaklarına dair söz vermeleri, ilişkileri farklı bir mertebeye taşır. Bu yolla çiftler birbirlerine aidiyet duygusunu kazanırlar ve kaybetme riski azalır. Böylece çiftler ansızın çekip gitme gibi pamuk ipliğine bağlı ilişkiler yaşama korkusundan sıyrılırlar.

Evlilikler neden kısa sürüyor?

Evliliklerin kısa sürmesi ve boşanmanın başlıca nedenleri arasında ev içinde beklentilerin karşılanmaması ve sosyal olarak insanların daha çabuk birbirleriyle etkileşime girebilmeleri sayılabilir. Kentleşme ve teknolojinin imkanlarının artmasıyla birlikte insanlar birbirleriyle daha hızlı iletişim kurabiliyor ve ilişki yaşayabiliyorlar. Haliyle kadın için de erkek içinde ilişki yaşayabilecek alternatif kişilere ulaşmak çok daha kolay hale geliyor. Yeni dünya düzeniyle birlikte eşler, bireysel düşünüyor ve öncelikli olarak kendi çıkarlarını gözetiyorlar. Bu durumda evlilik birliğinin temeli sayılan özveri duygusu azalıyor ve çiftler en küçük anlaşmazlıkta yollarını ayırmaya karar veriyorlar.

Evlilik kararı almadan önce...

Karşınızdaki kişiyi tanımadan, aceleyle verilen evlilik kararı kumar oynamaktan farksızdır. Evlilik kararını vermeden önce duygularınızdan emin olmalı ve belirli bir sürenin geçmesini beklemelisiniz. Ancak sürenin uzamasının dezavantajları da vardır. Bir insanı tanımak için bazen yıllar yeterli olmayabilir. Duygularınızdan emin olduğunuz, sizin için makul bir sürede evlilik kararı almanızda herhangi bir sakınca yoktur. İnsan, şartlara göre değişken bir varlıktır. Bazen 20 yıllık evliliklerde bile çiftler birbirlerini tanıyamazlar. Bir insanı tanıyabilmek için ideal süre uzmanlarca 6 aydır. Bu süre içerisinde hem karşınızdaki insanı yakından tanıyabilir, hem de aile ilişkilerinizde uyumu yakalama şansı elde edebilirsiniz. 

Yorumlar