Doğum sonrası egzersiz rehberi

Sizler yeni anneler için doğum sonrası egzersiz rehberi hazırladık. Spora başlamadan önce yapmanız gerekenler için yol gösterici bir kaç öneri haberimizde.

Doğum sonrası egzersiz rehberi

Türkiye'de her yıl ortamalama 1.2 milyon yeni bebek dünyaya geliyor. Bu da doğum sonrası süreçlerden etkilenen 1.2 milyon kadın demek. Eğer siz de bu 1.2 milyon kişiden biriyseniz öncelikle tebrikler. 9 aylık zorlu hamilelik sürecini atlatıp,  bebeğinizi kucağınıza aldınız. Şimdi sıranın kendinize geldiğini düşünüyorsunuz. Biraz hareket etmek, fazlalıklardan kurtulmak tam da istediğiniz şey olabilir. 

Sakın kendinizi bırakmayın! Bunalmış hissetmeyin! Eski kilonuza geri dönmenin imkansız olduğunu falan söylemeyin. Doğru bir egzersiz programıyla hem bedeninizi hem de ruhunuzu yenileyebilirsiniz.

Öncelikle doğumdan sonraki 4 ila 6 hafta arasındaki sürede vücudunuzu ve aldığınız kiloları düşünmeyin. Bu sürede orta ve şiddetli egzersiz yapmanız pek önerilmiyor. Hafif yürüyüşler basit esneme hareketleri bu dönem sizin için ideal. Ayrıca eğer zor bir doğum süreci geçirmişseniz yada sezeryan olmuşsanız egzersiz planına dönmek için mutlaka doktorunuzdan izin alın.

YOLUN SONUNDA IŞIK VAR

İkincisi 'Roma bir günde inşa edilmedi!' Sizin de vücudunuz bir günde bir kaç egzersiz hareketiyle eski haline dönmeyecek. Bunun için bir süre sebat göstermeniz şart. Ama emin olun yolun sonunda ışık var. 

Doğum sonrası sürecin biz kadınlar için zor olduğunu kabul edin. 39 hafta boyunca başka bir bedene bürünmek, bir canlı taşımak, sonrasında uykusuzluk, çalışmak, emzirme derken kendinizi yorgun ve bitkin hissetmeniz çok normal. Böyle hissettiğiniz için kendinizi suçlamayın. Eğer egzersize hazır bir güce sahip değilseniz zorlamayın. Sakinleşmeyi bekleyin. 

EVDE EGZERSİZ AMA NASIL?

Spor salonuna gidemiyor olabilirsin. Evde de bu işin üstesinden gelebilirsin. Ancak kendine ve bedenine uygun bir egzersiz programını denediğinden emin ol. Aşırı zorlayıcı, can yakıcı egzersizleri sırf hızlı kilo vermek için yapma. 

Dinlenmezsen kilo veremezsin! Bunu sakın unutma. Annelik gibi fiziki sınırları zorlayan bir dönemde dinlenmemiş bir vücut alarma geçer ve bu kendini zorladıkça daha inatçı kilolarla baş etmek zorunda kalabilirsin. Ayrıca aşırı yorgun vücut daha fazla yemek yeme ihtiyacı getireceğinden mutlaka dinlenmeye zaman ayır. 

Yorumlar