Neden kilo alıyoruz?

Muhtemelen metabolizması yavaş işlediğinden yakınan ve bu yüzden kilo veremediğini söyleyen insanları duymuşsunuzdur. Peki gerçek suçlu metabolizma mı?

Neden kilo alıyoruz?

Her ne kadar kilo verme metabolizma ile doğrudan orantılıysa da bu durum tam olarak sandığınız gibi değildir. Aslında genel düşüncenin aksine yavaş bir metabolizma aşırı kilo almada çok rol oynamaz. Çünkü yavaş metabolizma ile kilo vermeniz zor olacağı gibi kilo almanız da aynı derecede zordur. Metabolizmanız  vücudunuzun temel enerji ihtiyaçlarını etkiliyor olmasına rağmen, aldığınız kilo miktarı  yedikleriniz, içtikleriniz ve fiziksel aktiviteleriniz ile bağlantılıdır.

Metabolizma: Yiyecekleri enerjiye dönüştürür

Metabolizma yediklerimiz ve içtiklerimizi enerjiye dönüştürmektedir. Bu karışık biyokimyasal aşama sırasında, yiyecek ve içeceklerin içinde bulunan kaloriler oksijenle birleşerek vücudun fonksiyonlarını yerine getirmesi için ihtiyacı olan enerjiyi açığa çıkarırlar. Dinlenirken bile vücudumuz nefes almak, kan dolaşımı, hormon seviyesini dengeleme gibi gizli fonksiyonlarını yerine getirmek için enerjiye ihtiyaç duyar.

Vücudun temel fonksiyonlarını yerine getirmek için kullandığı kalori sayısı bazal metabolik hız olarak bilinir. Bazal metabolik hızınızı belirleyen bazı faktörler şunlardır:

Beden ölçünüz ve beden düzeniniz: Büyük bedenli veya çok kaslı insanlar daha fazla kalori yakarlar, dinlenirken bile...

Cinsiyetiniz: Erkekler kadınlara oranla daha fazla kaslılar ve vücutlarında daha az yağ vardır. Aynı yaşta ve aynı kiloda olan bayanlara göre erkekler daha fazla kalori yakarlar.

Yaşınız: Yaşınız ilerledikçe kas yapınızda bir azalma ve zayıflama  görülür. Böylece kalori yakmayı yavaşlatır.

Yorumlar