Spordan sonra yapmamanız gerekenler soğuma egzersizlerini atlamayın!

Spordan sonra yapmamanız gerekenler neler? Spordan sonra asla yapmamanız gereken 5 davranışı sizler için derledik!

Spordan sonra yapmamanız gerekenler soğuma egzersizlerini atlamayın!

Egzersiz öncesinde yapılması gerekenler kadar egzersiz sonrasında da yapılmaması gereken bazı davranışlar olduğunu biliyor muyudunuz? Bu davranışlardan uzak kalamama hali ciddi sakatlıkların yaşanmasına neden oluyor. Düzenli spor yapma alışkanlığı olanlar dikkat! Bu hereketler antrenmanın etkisini azaltıyor ve ciddi sıkıntıların yaşanmasına neden oluyor. Peki spordan sonra asla yapmamanız gerekenler nelerdir? Elmaelma.com olarak spor sonrası yapılmaması gereken 5 hatalı davranışı sizler için hazırladık. 

SPORCU BESİNLERİNE YÜKLENMEYİN 

Spordan sonra sporcu besinlerine yüklenmek gibi bir davranışta bulunmayın. Sağlıklı ve formda kalabilmek için illa takviye kullanmanız gerekmiyor. İlla besin lmak istiyorsanız bunu aşamalar halinde ve sporcu diyetisyeni eşliğinde yapın 

ÇOK SICAK YA DA SOĞUK SUYLA DUŞ ALMAYIN 

Antrenman sonrası kalp ritmi bir sür normalin üzerinde seyretmektedir. İlerleyen saatler içinde nabız normale döner  fakat bu süre zarfı içerisinde asla yapmamanız gereken davranışlardan biri de çok sıcak ya da soğuk suyla duş almak olacaktır. Egzersiz sonra çok soğuk ve sıcak su ile duş almak tansiyon dengesinin bozulmasına neden olur. Bu nedenle antrenman sonra ılık suyla yapacağınız bir duş, kaslarınızın rahatlamasına yardımcı olacaktır. 

SOĞUMA EGZERSİZLERİNİ ATLAMAYIN 

Antrenmanınız bittikten sonra mutlaka soğuma egzersizi yapın. Bu egzersizler sakatlanma riskini ortadan kaldıracaktır. Yorucu bir egzersizden sonra hemen dinlenmeye çalışmayın. Kalp ritminiz normale dönünceye kadar hafif tempoda da olsa yürüyün ve kaslarınızı esnetin. 

ANTRENMAN SONRASI ÖĞÜN ERTELEMEYİN 

Spordan sonra yapılabilecek yanlış hareketlerden biri de öğün ertelemek olacaktır.  Basit karbonhidtratlarla öğününüzü geçirmeyin. Vücudun ihtiyaç duyduğu besinleri karşılayın. 

DİNLENME SÜRESİNE UYMAMAK 

Antrenman sonrası dinlenmekte oldukça önem taşıyor. Yoğun bir antrenman sonrasında dışarı çıkmak zorunda kalacaksanız ya antrenmanı ya da dışarı çıkma planınızı ertelemekte fayda var. İkisini aynı anda yapmanız ciddi sıkıntı yaşamanıza neden olacaktır.Küçük ertelemeler, sakatlıklardan kaynaklanan uzun süreli aralardan çok daha iyidir.

Yorumlar