Yüksek tansiyonu düşürmek için ne yapmalı 35 yaş sonrası bu egzersizler şart!

Yüksek tansiyonu düşürmek ve daha bir çok hastalıkları önlemekle beraber yaşam kalitesini arttıran 35 yaş sonrası özellikle yapılması gerekenleri sıraladık!

Yüksek tansiyonu düşürmek için ne yapmalı 35 yaş sonrası bu egzersizler şart!

Gündelik hayatımızda fit kalmak veya fazla kilolardan kurtulmak için yaptığımız egzersizler aynı zamanda ilerleyen yaşlarda bir çok hastalıklardan vücudu koruyor! Özellikle 35 yaş sonrası daha çok belirginleşen ve ortaya çıkan çeşit çeşit hastalıklarla yüzleşmek biraz ağır olsa da uzmanlar egzersiz yapmanıın yüksek tansiyon, kalp krizi gibi bir çok hastalığa karşı güven sağladığını belirtiyor. Üsküdar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı Prof. Dr. Defne Kaya, egzersizin de ilaçlar gibi tansiyonu kontrol altında tutmada etkili olduğunu kaydederek özellikle 35 yaş sonrası yapılması gereken egzersizleri elmaelma.com okurları için anlattı.

35 YAŞ SONRASI HANGİ EGZERSİZLER YAPILMALI?

35 yaşından sonra ortaya çıkabilecek hastalıklardan vüccudumuzu korumak için ve yaşam kalitesini arttıran egzersizleri  yapılacak güvenli egzersizleri Kaya, şöyle sıraladı:

Tempolu yürüyüş (Özellikle Nordik yürüyüş), ağırlık antrenmanları, merdiven inme-çıkma, ağırlık kaldırma ve taşıma (Market alışverişinde deneyebilirsiniz), dirençli renkli bantlarla egzersiz, bahçede yapabileceğiniz ağır işler, daha önceden yapıyorsanız koşuya devam edebilirsiniz.

YÜKSEK TANSİYONU YOK SAYIYOR!

Yüksek tansiyon; kalp krizi, felç, böbrek hastalıkları, kalp yetmezliği vb. hastalıklara yol açıyor. Yüksek tansiyona sahip kişilerde, ilaçların düzenli kullanımı ve takibinin hayati önem taşıdığını vurgulayan uzmanlar; egzersizin tansiyon üzerindeki önemine dikkat çekerek, 35 yaş sonrasında yapılacak güvenli egzersizleri de sıralıyor.

 

Yüksek kan basıncı yani bilinen adıyla yüksek tansiyon kalp krizi, felç, böbrek hastalıkları ve kalp yetmezliği gibi hastalıklara yol açmaktadır. Yüksek tansiyonu olan kişilerin düzenli doktor kontrolünde olmaları, hekim tarafından verilen ilaçların düzenli kullanımı ve takibi hayati önem taşımaktadır.

FAZLA KİLO VE AŞIRI TUZ TÜKETİMLERİ TANSİYONU TETİKLİYOR!

65 yaş üstü, kilolu, çok tuz tüketimi olan, yeterli meyve-sebze tüketmeyen, çok fazla kahve ve alkol tüketen, sigara içen, yeterli ve düzgün (en az 6 saat) uyumayan, yeterli egzersiz yapmayan kişilerin yüksek tansiyon riski taşımaktadır.

Kan basıncı sistolik (halk arasında büyük tansiyon ya da kalbin kanı pompalarken oluşturduğu basınç) ve diastolik (halk arasında küçük tansiyon ya da kalbin kan pompalamaya ara verdiği dönemdeki basınç) olarak iki farklı değerden oluşur. Tansiyon sistolik/diastolik oran ile ifade edilir ve basınç değerleri verilir. İdeal kan basıncı 90/60 mmHg ile 120/90 mmHg aralığında olmalıdır. Kan basıncınız 140/90 mmHg’den daha yüksek ise yüksek kan basıncınız yani yüksek tansiyonuz var demektir. Kan basıncınızın 120/90 ile 140/90 mmHg aralığında olması ise yüksek tansiyon adayı olduğunuza işaret etmektedir.

EGZERSİZ TANSİYONU DENGELİYOR

Tansiyon ilaçları gibi egzersizin de tansiyonu kontrol altında tutmada etkilidir. Egzersiz yüksek tansiyonu 4.33 mmHg, ilaç kullanımına ek olarak düzenli egzersiz ise yüksek tansiyonu 8.96 mmHg düşürür.Neredeyse 9 birim azalma yüksek tansiyon tedavisinde çok önemlidir.

Kalp dostu egzersizler: Yürüyüş, yüzme ve ağırlık kaldırma

Yürüyüş, yüzme ya da ağırlık kaldırma egzersizlerinin kalp dostu olduğunu belirten  Kaya, “Yeterli ve sağlığınızı geliştirici egzersiz reçetesi için iki önemli belirteç vardır” diyerek, şunları söyledi:

1.”’Kalp-akciğer sisteminizin değerlendirilip hangi kalp atım hızında yağ yakmaya başlanılır?’

2.’Kas kuvveti değerlendirilerek, kaslara ne kadar yüklenilirse yağ yakmaya destek olunur?’ sorularına yanıt bulunmalı. Bu nedenle de, fizyoterapistinize danışın ve yapacağı iyi bir değerlendirme ile size güvenli ve etkin egzersiz reçetesi çizilmesini isteyin.”

HAFTADA 150 SAAT EGZERSİZ İLE YAŞAM KALİTENİZİ ARTTIRIN!

Üsküdar Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölüm Başkanı Prof. Dr. Defne Kaya, sözlerini şöyle tamamladı: “Haftada en az 150 dakika bisiklet, tempolu yürüyüş, yüzme gibi kalbinizin sağlıkla atmasını sağlayacak egzersizler ve evde ağırlık, pilates, yoga gibi egzersizler yaparak kas ve kemiklerinizi, ruhunuzu, kalbinizi ve beyninizi oksijenden mahrum etmeyin. Egzersiz yapın, yaşamınızdaki güzel anılarınız için kalbiniz sağlıkla atsın.”

Yorumlar