Hamur açmanın püf noktaları limon sıkarsanız...

Hamur açmanın püf noktaları nelerdir? Kıvamlı bir hamur açmanın inceliklerini sizler için hazırladık! İşte hamur açarken dikkat edilmesi gereken noktalar!

Hamur açmanın püf noktaları limon sıkarsanız...

Börek, mantı, pişi ve baklava gibi hamur işlerini yapmak için dışardan almayı tercih etmeyip evde hamur açmaya kalkanlar için hamur açmanın püf noktalarını hazırladık. Hamur açmaya cesaret edemiyorsanız ya da açtığım hamur tam istediğim gibi olmuyor diyorsanız bu önerilere kulak vermelisiniz. Peki hamur açmanın püf noktaları neler? İşte hamur açarken dikkat etmeniz gerekenler! 

MERDANE YOKSA SOĞUK SU ŞİŞESİNDEN YARDIM ALIN 

Evinizde merdane ya da oklava yoksa buz gibi soğuk su dolu bir şişeden yardım alarak hamurunuzu açabilirsiniz. Böylece hamurunuz yapışmayacak, rahatlıkla açılacaktır. 

OKLAVANIZIN ÜZERİNE UN SERPİN 

Hamuru açarken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de merdane ya da oklavanın üzerine un serpmektir. Bunu sakın unutmayın. 

HAMURUNUZUN İÇİN LİMON SIKIN 

Börek yapıyorsanız ve hamurun kıtır kıtır olmasından hoşanıyorsanız açtığınız hamurun içerisine birkaç damla limon damlatmanız yeterli olacaktır. Bu sayede böreğiniz kıtır kıtır olacaktır. 

AÇTIĞINIZ HAMURA SÜT EKLEYİN 

Eğer açtığınız hamur baklava hamuruysa yavaş miktarda süt ekleyebilirsiniz. Baklava hamuruna katılan süt baklavanın tadına lezzet vermektedir. Bunun yanı sıra baklava hamurunu açarken un yerine buğday nişastası kullanmalısınız. 

YAĞ MİKTARINI BİRAZ FAZLA KOYMALISINIZ 

Hamurunuzun içerisine yağ miktarını biraz fazla koymalısınız. Bunun nedeni az yağlı hamurun kuru olmasıdır. Bu da açılmasını daha da zorlaştırmaktadır. Bu nedenle normal hamura göre yağ miktarını biraz daha çok koymalısınız. 

 

Yorumlar