Gebelik depresyonu nasıl tedavi edilir ilaç kullanmak isteyenler için fototerapi!

Gebelik depresyonunda annelik içgüdüsüyle hareket edip ilaç kullanmayı reddedenler için fototerapi tedavisi öneriliyor!

Gebelik depresyonu nasıl tedavi edilir ilaç kullanmak isteyenler için fototerapi!

Depresyon tedavilerinde uygulanan yöntemlerde büyük oranda bir başarı elde edişlse bile gebelikte zaman zaman duygu durumlarının değişmesi tedavi sürecinde bazı değişikliklere neden olabiliyor. Annenin bebeğini koruma içgüdüsüyle sergilediği endişe depresyon tedavisini çıkılmaz hale getirebiliyor. Uzmanlar bu süreçte ilaç kullanmak istemeyen anneler için ''Fototerapi: PArlak ışık tedavisi''ni öneriyor. Üsküdar Üniversitesi NP Feneryolu Tıp Merkezi Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar, gebelik depresyonunda güvenli bir tedavi olan “fototerapi” hakkında elmaelma.com okurları için önemli bilgiler verdi.

GEBELİKTE İLAÇ KULLANMAK İSTEMİYORUM DİYENLER İÇİN BU MADDELERE DİKKAT!

Depresyon her ne kadar tedavide oldukça başarılı olunan bir hastalık grubu olsa da gebeliğin kendine has bazı özellikleri, bebeği koruma ile ilgili düşüncelerimiz, annede bazen yerli, bazen yersiz olan bebeğe zarar gelmesi ile ilgili endişeler depresyon tedavisini biraz karmaşık hale getiriyor. 

GÜN IŞIĞINI ARTTIRIN!

İlaç kullanmak istemiyorum, terapi için imkânım yok, bir terapist bulamıyorum, manyetik uyarım tedavisi şu an yaptırmak istemiyorum, daha doğal bir çözüm var mı?’ şeklinde sorular yöneltiyor. Bu noktada sizlere doğal bir çözüm öneriyoruz: ‘Fototerapi’ yani ‘parlak ışık tedavisi’. Parlak ışığın beynimiz üzerindeki etkisi, uyku düzenleyici etkisi ve Güneş ışığından yoksun kaldığımız zaman, depresyon oranındaki artış uzun zamandır biliniyor. Güneş ışığına eş değer bir ışığın bir cihaz aracılığıyla evimize, odamıza, bulunduğumuz yere getirilmesi ve bir tedavi olarak sunulması gayet iyi bir fikir gibi görünüyor.

BİR ÇOK KADIN FOTOTERAPİYİ TERCİH EDİYOR!

Gebelerde bazen mevsimsel özellik gösteren (kış depresyonu, bahar depresyonu gibi döngüleri belirli bir mevsimi takip eden) depresyonlarda parlak ışık terapisinin oldukça etkili ve doğala çok yakın bir tedavi biçimi olabildiğini ifade eden Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar, sözlerini şöyle sürdürdü:

Burada, 10 bin lükslük; yani gün ışığına eş değer bir ışık kaynağının karşısında kişi, doktorunun belirleyeceği protokole göre, genellikle sabah erken saatlerde günde yarım saat kadar oturabiliyor. Kendi günlük işlerini yapabiliyor; orada bulmaca çözebiliyor, kitap okuyabiliyor, örgü örebiliyor.

Işık kaynağından yaklaşık 1 metre uzakta olun

Işık kaynağından yaklaşık 1 metre kadar uzakta olunması gerektiğini belirten Doç. Dr. Sayar, “Kişiden 30-45 saniyede bir, ışık kaynağına çok kısa bir bakış atmasını istiyoruz. Böylece ışığın gözlere daha çok ulaşmasını sağlıyoruz ve bu şekilde depresyon tedavisini yapabiliyoruz.

Ancak bazen bu tedavi tabii yetersiz olabilirken, bazı durumlarda da oldukça işe yarıyor. Ancak vücuda bir zararı olmayan ve gebelikte güvenli bir tedavi olması bakımından birçok genç kadının tercih ettiği bir tedavi olabiliyor.''

Yorumlar