Diyabetikler için özel bir çorap

Bilim adamlarının sadece Antartika'da var olan bir çamurda keşfedilen bakteriden ürettikleri çorap, diyabet hastalarının büyük korkusu olan ayak kayıplarının önüne geçecek.

Diyabetikler için özel bir çorap

Şeker hastalarında kanın dolaşamaması ve kan oturması nedenleriyle ayaklarında şişme yaşıyorlar. Şeker hastalığında ayak kaybı korkusuna umut verecek bir çorap üretildi.

Haber 3'ün haberine göre, dünyadaki milyonlarca diyabet hastasının ayağını kaybetme korkusu özel bir iyileştirme çorabıyla azalıyor.

Daily Mail internet sitesinde yer alan haberde çorabı kullanan hastalar büyük ölçüde bu tehlikeden ve ayaklarda iyileşmeyen yaralardan kurtulabiliyorlar.

Sadece Antartika'da var olan bir çamurda keşfedilen bakteriden geliştirilen protein cildin nemlenmesini sağlıyor. Nemlendirici özellik taşıyan bu proteini çorabın absorbe etmesi sağlanıyor ve çorap giyildiğinde ayakta harekete geçiyor.

Bu çorabın ayak kayıplarının yüzde 60 oranında önüne geçmesi bekleniyor. Şeker hastalarında uzuv kaybının sebebi ise kandaki yüksek şekerin zaman içinde sinirleri harab etmesi.

Henüz İngiltere'de piyasaya sürülen çorabın Türkiye'de satışa sunulup sunulmayacağı ya da ne zaman çıkacağı bilinmiyor.

Yorumlar